Nowy gmach Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa: Oczekiwane zmiany i postęp prac

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa to niewątpliwie jedna z najbardziej zapracowanych instytucji sądowych w polskiej stolicy, obsługująca blisko pół miliona mieszkańców. Obecnie mieści się on w niewielkich pomieszczeniach przy ulicy Ogrodowej na Woli. Szereg dowodów wskazuje jednak, że nowy obiekt ma zostać wybudowany w pobliżu budynku Telewizji Polskiej, przy ulicy Woronicza 17. Jak udało nam się dowiedzieć, inwestycja stopniowo nabiera prędkości.

Wstępne plany dotyczące przyszłego lokalizacji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa sugerują, że ma on powstać przy ulicy Woronicza 17, w bezpośrednim sąsiedztwie Telewizji Polskiej. Taka lokalizacja jest o tyle ważna, że sąd ten jest obecnie najbardziej uczęszczaną tego typu placówką w Warszawie. Siedziba na Woli, gdzie sąd obecnie się mieści, jest już zbyt ciasna dla obsługiwanej przez niego liczby osób, które obejmują nie tylko mieszkańców Mokotowa, ale również tych z Wilanowa czy Ursynowa – łącznie prawie pół miliona. Nowa siedziba jest więc pilnie potrzebna. Prace przygotowawcze do budowy nowego obiektu ruszyły już w 2015 roku.

Przełom nadszedł pięć lat później, kiedy to Sąd Apelacyjny w Warszawie, będący inwestorem projektu, rozpoczął przetarg na projekt nowego budynku. Przetarg zakładał stworzenie pomieszczeń “dla Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie i Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie przy ul. Woronicza 17”. Wybrano odpowiednią pracownię architektoniczną i ustalono szczegółowe plany – nowy budynek miał powstać na dotychczas niezagospodarowanym terenie przy ulicy Woronicza 17. Wraz z sądem miała tam znaleźć swoje nowe miejsce również Prokuratura Rejonowa, przenosząc się z ulicy Postępu.