Nowa inicjatywa odbudowy symbolu LGBT+ na Placu Zbawiciela w Warszawie

Znów ruszyła inicjatywa mająca na celu przywrócenie ikonicznej tęczy na placu Zbawiciela w stolicy Polski. Projekt nazwany “Ustawmy Łuk LGBT+ na Placu Zbawiciela” został złożony do Budżetu Obywatelskiego Warszawy na nadchodzący rok 2024. Plan zakłada, że szkielet struktury zostanie skonstruowany z materiałów odpornych na ogień i pomalowany na sześć różnych kolorów. Całkowita wartość przedsięwzięcia, według kreatorów projektu, wynosi 700 tysięcy złotych.

Entuzjaści odnowy tęczy na placu Zbawiciela wyrażają swoje poparcie dla “Łuku LGBT+”, który ma służyć jako wsparcie dla społeczności. Jest to kolejny krok w dążeniu do odtworzenia tęczy na placu Zbawiciela w Warszawie. Do Budżetu Obywatelskiego znów wprowadzono projekt, proponujący ustawienie nowej, kolorowej struktury w środkowej części placu. Twórcy tego planu argumentują, że powinien to być element małej architektury w formie niekompletnego łuku, nazywanego “Łukiem LGBT+”.

Plan zakłada, że konstrukcja będzie wykonana z materiałów maksymalnie odpornej na ogień i pokryta sześcioma barwami: czerwoną, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską i fioletową. Struktura ta ma być ustawiona wzdłuż historycznej Osi Stanisławowskiej, idealnie wpasowując się w jej urbanistyczne założenia. Zgodnie z opisem projektu, instalacja ta ma przywrócić tradycyjny wygląd Placu Zbawiciela.