Grupa badaczy specjalizująca się w antyku Europy Południowo-Wschodniej, reprezentująca Uniwersytet Warszawski, zakończyła swoją kampanię wykopaliskową, która rozpoczęła się w maju. Badania terenowe i dokumentacyjne odbyły się na terenie Bałkanów, gdzie naukowcy natknęli się na wiele interesujących znalezisk, takich jak magazyn amfor, studnia oraz podwójna łaźnia.
Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, należący do Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej, zakończył wykopaliska prowadzone na terenach Albanii, Bułgarii i Czarnogóry, które trwały od maja bieżącego roku.
Miejscem jednego z odkryć jest Risan – starożytna osada położona w Zatoce Kotorskiej, która jest najstarszym tego typu miejscem w tym regionie. Od końca IV wieku p.n.e. Risan podlegało silnym wpływom hellenistycznym. Po upadku ostatniego króla Ilirii, obszar ten przeszedł pod kontrolę Rzymu i na początku I wieku n.e. stał się częścią Imperium. Naukowcy z UW dokonali znaleziska w miejscu, które prawdopodobnie było głównym placem miasta – odkryli tam mur datowany na III wiek p.n.e.
“W czasach rzymskich znajdowało się tu antyczne forum, gdzie do dziś przetrwały monumentalny portyk, stylobat, część kolumn i potężne architrawy. Natomiast w czasach hellenistycznych ten plac mógł mieć mniejsze rozmiary lub inny sposób zagospodarowania. Znaleźliśmy tutaj budynek z dziedzińcem, na którym doskonale zachowała się studnia. To pierwsze takie odkrycie w Risan” – tłumaczy prof. Piotr Dyczek, dyrektor Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej UW.
Podczas wykopalisk naukowcy odkryli również pomieszczenie, które najprawdopodobniej służyło jako magazyn amfor. W jego wnętrzu znaleziono ponad 50 zdobionych korków do tych naczyń.