Mroczne sekrety podziemi Placu Defilad: odkrycie tajemniczych tuneli

Odsłaniając tajemnice przeszłości, odkryto zaskakujące tunele rozciągające się pod Placem Defilad, skrywane pod trybuną honorową. Są to relikty okresu komunistycznego, której to przeszłości jest to miejsce świadkiem. Zebraliśmy odwagę i wniknęliśmy do tego mrocznego, nieznanego świata. Jak stwierdził nasz przewodnik, te korytarze nie były uwzględnione na żadnych mapach.

W czasach komunistycznych, trybuna honorowa pełniła rolę miejsca dla różnorodnych wydarzeń. Jej budowa prawdopodobnie miała miejsce równocześnie z powstaniem Pałacu Kultury i Nauki, czyli w latach 50. XX wieku. Miejsca ukryte pod trybuną prawdopodobnie służyły jako schronienie dla władz, które tam odpoczywały po odbyciu znaczących ceremonii.

W tych tajemniczych pomieszczeniach najprawdopodobniej odbywały się konferencje i spotkania wysoko postawionych działaczy komunistycznych, gdzie prowadzone były dyskusje lub spożywano posiłki. Pod masywnym konstruktem trybuny mieści się szereg pokoi, gdzie panuje kompletna ciemność. Dzięki użytej latarki mogliśmy zidentyfikować szatnię, która wciąż zawierała wieszak na płaszcze. Odkryliśmy też salon, gdzie pozostały fragmenty mebli. Po drodze dostrzec można kuchnię oraz łazienki z oryginalnymi kafelkami i dwa holiki. Jedno z miejsc zostało zupełnie zalane.