Mieszkanie Plus przy Ratuszowej na Pradze-Północ: Czy inwestycja zostanie zrealizowana pomimo likwidacji programu?

Plan rządu dotyczący projektu Mieszkanie Plus został zawieszony, ale to nie blokuje ambicji państwowego dewelopera, aby podjąć się tej prestiżowej inwestycji. Informacje uzyskane przez nas sugerują, że na tym terenie powstaną mieszkania przeznaczone do wynajmu. Pierwsza zgoda, która jest kluczowa do rozpoczęcia prac budowlanych, już wpadła w ręce dewelopera. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że prace ruszą jeszcze w tym roku.

W listopadzie ubiegłego roku informowaliśmy o najnowszych założeniach dla programu Mieszkanie Plus. Ten renomowany program został oficjalnie zakończony w maju poprzedniego roku, ale jego warszawski segment ma szansę na kontynuację. Mówimy tutaj o osiedlu lokalizowanym w samym sercu stolicy, a konkretnie przy ulicy Ratuszowej na Pradze-Północ. Lokalizacja ta jest szczególnie atrakcyjna dla potencjalnych mieszkańców – obok miejscowego ZOO i zaledwie dwa kilometry od Zamku Królewskiego.

Deweloper państwowy miał w planach stworzenie aż 500 przystępnych cenowo mieszkań na wynajem. Mieszkania te miały się znajdować w atrakcyjnych budynkach o 4-7 kondygnacjach. Parterowe partie budynków przeznaczono pod usługi, w tym na przykład kawiarnie, a podziemne części na małe parkingi. Z uwagi na lokalizację nieruchomości zaplanowano mniej niż pół miejsca parkingowego na mieszkanie – podobnie jak w przypadku TBS Ochota, który jest flagowym projektem miejskim w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego i ograniczania korzystania z samochodów.

Wartym odnotowania jest fakt, że działka o powierzchni 1,89 hektara, oprócz bloków mieszkalnych, miała być głównie zielona – aż 30% terenu miało zostać poświęcone na zieleń. Ilość ta była zgodna z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Kilka lat temu, prezentując wizualizacje inwestycji, planowano rozpoczęcie budowy na lata 2022 lub 2023. Ale co z tym projektem dzieje się obecnie?