Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc w stolicy

W każdym mieście znajdzie się ktoś, kto potrzebuje pomocy. Tak samo znajdzie się ktoś, kto tę pomoc może i chce ofiarować. O wolontariuszach słyszymy przy okazji różnych akcji społecznych. Nie każdy jednak wie, że także oni mają swoje święto.

Wolontariusze, łączcie się!

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to wyjątkowe święto wszystkich tych, którzy poświęcają swój czas i energię na niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Każdego roku w dniu 05 grudnia cały świat zwraca oczy na tych wspaniałych ochotników. O ustanowieniu Dnia Wolontariusza decyzje pojęło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 1985.

Rok pełen wyzwań

Jak mówił w opublikowanym na Twitterze prezydent Rafał Trzaskowski, Warszawa jest niezmiernie wdzięczna za tę pomoc. Każda z organizacji działających na terenie miasta może teraz z dumą podsumować zrealizowane i realizowane nadal przez siebie działania. Prezydent Trzaskowski podkreślił, jak niezwykle ważna była pomoc wolontariuszy w dobiegającym końca roku, który przeminął pod znakiem pandemii. Wielu warszawskich wolontariuszy pomagało w tym czasie w Punktach Szczepień Powszechnych. Prezydent zaznaczył, że to właśnie ta pomoc była najcenniejsza i umożliwiła sprawne funkcjonowanie wszystkich tego typu placówek.

Ochotnicy Warszawscy, czyli wolontariat

Na rozwój wolontariatu znacząco wpłynął rok 2016, kiedy to ruszył projekt Ochotnicy Warszawscy. W jego ramach każdy, kto chce nieść pomoc na jak najwyższym poziomie, może korzystać z puli kursów i szkoleń. Oferta ta jest dostępna przez cały rok bezpłatnie. Dzięki tej inicjatywie setki osób każdego roku podnosi swoje kwalifikacje, co pozwala na lepsze przekazywanie treści kolejnym osobom i budowanie świadomości społecznej. W ramach oferty Ochotnicy Warszawscy każdy, kto świadczy pomoc jako wolontariusz, może skorzystać ze szkolenia z wystąpień publicznych, czy na przykład z kursu zarządzania sobą w czasie. Co ważne, możliwe są także superwizje z psychologiem, co w wykonywaniu zadań, których podejmują się wolontariusze, jest wyjątkowo pomocne.

Jeśli Ty też chciałbyś zostać wolontariuszem i wspierać szlachetne inicjatywy, masz ku temu okazję. Nabór na wolontariuszy prowadzony jest obecnie wielu miastach. Zbliżający się kolejny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dobry moment na przyłączenie się do innych, którzy chcą nieść pomoc.