Kawalerka czy 2 pokoje z kuchnią: jakie mieszkania wybierają warszawscy single?

Zastanawiasz się jakie mieszkanie w stolicy będzie najbardziej odpowiednie dla jednej osoby? Przedstawiamy informacje o tym, w jakie mieszkania najchętniej inwestują warszawscy single i jakie argumenty przemawiają za takim wyborem.

warszawscy single i jakie argumenty przemawiają za takim wyborem.

Ze względu nazwę i niewielki metraż kawalerka często uznawana jest za idealne mieszkanie dla singla. Kawalerki często mają atrakcyjną lokalizację oraz są tańsze niż większe metraże, co ma związek z ich niewielką powierzchnią. Wystarczy jednak krótka analiza cen za metr kwadratowy, aby zauważyć, że często jest to pozorna oszczędność, a mieszkanie tak naprawdę jest droższe. Nie ulega jednak wątpliwości, że mniejszy lokal jest tańszy w eksploatacji oraz urządzeniu. Mając na względzie wszystkie te argumenty, warszawscy single najczęściej decydują się na zakup niewielkiego mieszkania. Co ciekawe, według danych portalu ogłoszeniowego, zaledwie ⅓ z nich wybiera klasyczną kawalerkę, a aż 60% decyduje się na zakup mieszkania dwupokojowego. 

Wygoda życia

Za takim rozwiązaniem przemawia większa wygoda życia. Jeden pokój stanowi najczęściej salon, drugi niewielka sypialnia. Rozdział tych dwóch przestrzeni znacznie podnosi komfort życia oraz zwiększa możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Sofa w salonie pozwala bez problemu przenocować gości. Drugi pokój przyda się także w przypadku nowego lokatora, decyzji o założeniu rodziny lub przejściu na zdalny tryb pracy. Wynajem mieszkania dwupokojowego jest także rentowniejszą opcją w kontekście planowanego najmu mieszkania.

Dostępność mieszkań

Do większej popularności mieszkań dwupokojowych przyczynia się także ich dostępność. Według danych portalu Gethome rynek dostępnych 2-pokojowych lokali o średniej wielkości 45 mkw to niemal 900 ogłoszeń, podczas gdy ogłoszenia kawalerek w Warszawie w serwisie Gethome o wielkości około 34 mkw to niespełna 200 ofert. Pokrywa się to z danymi na temat oferty warszawskich deweloperów. Warto zauważyć, że kawalerki stanowią w niej jedynie 10%, mieszkania dwupokojowe 30%, a trzypokojowe, chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi aż 40%.

Jakie mieszkania kupują warszawscy single?

Wśród warszawskich singli najpopularniejsze są lokale o powierzchni od 30 do 40 mkw. W aktualnej ofercie deweloperów i lokali z rynku wtórnego znajdziemy w tym metrażu zarówno kawalerki, jak i małe mieszkania dwupokojowe. Podobnie pod tym względem wygląda rynek najmu. Ogłoszenia wynajmu mieszkań Warszawa Gethome obejmują zarówno 1-pokojowe studia, jak i większe mieszkania 2- lub 3-pokojowe w różnych lokalizacjach.

Wśród stołecznych singli największym zainteresowaniem cieszą się oferty nieruchomości w centrum oraz dobrze skomunikowanych dzielnicach mieszkalnych. Są to m.in. Śródmieście, Wola i Mokotów. Na popularności zyskuje także Praga Północ, na którą dojeżdża druga linia metra oraz, gdzie powstało w ostatnim czasie wiele modnych miejsc. Niższe ceny i bliskość terenów zielonych składnia także wiele osób do zakupu mieszkania na Bemowie i Białołęce. W obu dzielnicach powstaje sporo inwestycji deweloperskich, które odpowiadają popytowi na mniejsze i większe mieszkania.

Single, którzy szukają mieszkania w Warszawie, biorą pod uwagę przede wszystkim lokalizację oraz infrastrukturę komunikacyjną danej okolicy. Najwyższe notowania ma bliskość metra oraz transport szynowy jak tramwaj lub pociąg, które pozwalają uniknąć codziennego stania w korkach.

Przy ocenie atrakcyjności oferty duże znaczenie ma także cena. Ze względu na mniejszy metraż cena kawalerki zazwyczaj jest niższa niż cena mieszkań 2-pokojowych i większych, ale ich średnia cena pozostaje na zbliżonym poziomie, co ma związek z wyższą kwotą za metr kwadratowy nieruchomości. Dużo zależy w tym względzie od lokalizacji mieszkania. Zdecydowanie najdroższą dzielnicą jest Śródmieście, dalej sąsiadujące z nim Wola, Ochota, Mokotów i Żoliborz. Tańsze lokale znajdziemy w takich lokalizacjach jak Białołęka, Wawer i Rembertów Wesoła.