"Jedynki" Koalicji Obywatelskiej na Mazowszu zatwierdzone: Tusk otworzy listę w Warszawie

Wśród zaplanowanych “jedynek” na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej (KO) na Mazowszu, Marcin Kierwiński wystartuje w okręgu płockim, Kamila Gasiuk-Pihowicz będzie reprezentować okręg siedlecki, a Joanna Kluzik-Rostkowska kandyduje w radomskim. Jan Grabiec natomiast został wyznaczony do tzw. obwarzanka warszawskiego. W stolicy, której liderem od dłuższego czasu ma być Donald Tusk, listę wyborczą otworzy właśnie on.

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej potwierdziła dzisiaj wspomniane listy kandydatów do Sejmu i Senatu. Kwestię tę analizowało wcześniej kierownictwo partii w dniu poprzednim.

W kontekście Mazowsza, brak jest zaskakujących decyzji, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. “jedynki”. W Warszawie, znanej również jako okręg nr 19, pierwszym kandydatem KO będzie Donald Tusk. Tusk ma zmierzyć się bezpośrednio z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem PiS. Ta sytuacja różni się od poprzednich wyborów – w roku 2019 liderką warszawskiej listy KO była Kidawa-Błońska, która zdobyła ponad 400 tysięcy głosów, pokonując Kaczyńskiego i uzyskując najlepszy indywidualny wynik w całym kraju. Nie mniej jednak, zmiana ta była przewidywana i zapowiedziana już jakiś czas temu.