Jak zmierzyć okno do rolet?

Odpowiednia aranżacja okna jest niezwykle ważna, aby móc dopełnić wystrój całego pomieszczenia. Jednak firany czy zasłony muszą wisieć na specjalnych karniszach, których montaż nie jest taki szybki. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na minimalistyczne rolety okienne. Szeroki wybór rodzajów oraz kolorów sprawia, że klienci naprawdę mają z czego wybierać.

Jednak przed zamontowaniem rolety na okno konieczne jest jego zmierzenie, aby materiał był odpowiednio dopasowany. Wiele osób może się więc zastanawiać, jak mierzyć roletę?

Jak mierzyć roletę?

Przed zmierzeniem okna do rolet należy w pierwszej kolejności ustalić, w jaki sposób będzie ona montowana. Obecnie klienci mają do dyspozycji dwie najpopularniejsze metody: naścienny oraz okienny. Montaż naścienny w największej ilości przypadków stosuje się wtedy, gdy roleta jest zawieszona na specjalnym karniszu. Jest to na przykład roleta rzymska, czyli roleta wolnowisząca w formie tkaniny, którą można podciągnąć do góry i w ten sposób odsłonić okno. Wtedy też tworzy ona nad oknem dekoracyjną kaskadę. Po opuszczeniu roleta rzymska skutecznie zasłania całą wnękę okienną.

Zupełnie inaczej wyglądają rolety, które montuje się na oknie. Najczęściej ten typ montażu jest stosowany w przypadku rolet zaciemniających, które idealnie wpasowują się w szerokość wnęki okiennej. W tym systemie najczęściej stosuje się specjalne taśmy oraz zaczepy, których zadaniem jest podtrzymywanie w miejscu rolet zaciemniających oraz mini rolet. Montaż okienny może być również inwazyjny. Wtedy też zachodzi konieczność wywiercenia otworów w ramach okiennych.

Jak zmierzyć okno pod rolety?

Aby uzyskać kompletne wymiary okna, konieczne są dwie informacje. Użytkownik musi wiedzieć, jaka jest szerokość okna. Jest to szerokość szyby razem z listwami przyszybowymi. Z kolei długość okna mierzy się między dolną a górną krawędzią ramy okiennej. Znając te dwie informacje, można bez problemu dobrać roletę w taki sposób, aby dokładnie zasłaniała ona wnękę okienną i nie powodowała irytujących prześwitów.

W przypadku rolet montowanych w sposób inwazyjny, czyli rolet dzień noc, plisów oraz mini rolet, konieczne jest zmierzenie okna w trochę inny sposób. Przede wszystkim należy zmierzyć okno, skupiając się przede wszystkim na wewnętrznej szerokości listew przyszybowych z uwzględnieniem uszczelek. Do otrzymanego wyniku należy dodać jeszcze 4 cm. Mierząc wysokość, należy skupić się na odległości od górnej do dolnej krawędzi listwy wraz z uszczelką.

Jak zmierzyć rolety dzień-noc?

Warto teraz przyjrzeć się zagadnieniu, jak zmierzyć rolety dzień-noc montowane bezinwazyjnie. Montaż okienny jest niezwykle chętnie wybierany przez użytkowników, głównie z tego powodu, że jest on szybki i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Rolety dzień-noc, które zostaną zamontowane w ten właśnie sposób, będą zawsze pozostawały na swoim miejscu i dokładnie będą przylegały do szyby, nie pozostawiając prześwitów. Decydując się na ten system, należy dokonać niezbędnych pomiarów, które pozwolą wybrać najlepsze rolety dzień-noc.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć wysokość szyby od górnej do dolnej krawędzi. Przy dokonywaniu tych pomiarów należy również uwzględnić gumy uszczelniające, ponadto od końcowego wyniku należy odjąć 3 cm. Tak uzyskany wynik będzie stanowił wysokość rolety dzień-noc. Szerokość należy zmierzyć w podobny sposób, również pamiętając o gumach uszczelniających. Do uzyskanego wyniku warto dodać kilka centymetrów, co pozwoli uniknąć niechcianych prześwitów.

Rolety dzień-noc w Warszawie — szeroka oferta

Zmierzenie szerokości oraz wysokości okna to jedynie pierwszy krok. Kolejnym jest wybranie rolety dzień-noc, które w doskonały sposób dopełnią całą aranżację. W tym celu warto zapoznać się z ofertą rolet w Warszawie. Z pewnością każdy klient znajdzie tu coś dla siebie. Rolety robione na wymiar to największy atut sklepu działającego w Warszawie. Dzięki temu klient będzie miał pewność, że roleta dzień-noc będzie idealnie pasowała do jego okna.