Jak trenować jazdę na nartach, gdy nie ma śniegu?

Nie chcesz stracić formy po sezonie narciarskim, aby pełen zapału i w dobrej kondycji fizycznej powrócić na stok? Jest wiele sposobów na to, aby trenować jazdę na nartach, nawet kiedy nie ma śniegu. Poznaj wszystkie z nich!

Jazda na nartach bez śniegu – ośrodki narciarskie czynne przez cały rok

Kiedy nie ma śniegu w Polsce, a Ty koniecznie chcesz powrócić na stok, masz dwa wyjścia. Możesz oczywiście wybrać się w podróż po Europie, np. do Szwajcarii, Francji czy Austrii, aby zaplanować śnieżne szaleństwo poza sezonem zimowym. Niektóre ośrodki są czynne przez cały rok, proponując pełen zakres usług. Masz szansę wypożyczyć sprzęt, a następnie doskonalić umiejętności, także z pomocą instruktora. Najlepiej wybierać takie lokalizacje, które mają dostęp do lodowców. W takich miejscach z reguły sezon trwa przez cały rok albo większą jego część.

Nie każdy może sobie jednak pozwolić na częste wyjazdy na stok narciarski. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę polskie ośrodki sportowe, które proponują jazdę na nartach bez śniegu. Jak to możliwe? Weźmy pod lupę Skimondo, czyli centrum sportowe znajdujące się w Gdańsku, czynne przez cały rok. Może się pochwalić sztucznym krytym stokiem narciarskim, na którym możesz poczuć się jak w górach. Udoskonalisz swoją technikę, będziesz trenować balans ciałem i przy okazji świetnie się bawić z całą rodziną, niezależnie od pogody. 

Inne ciekawe miejsca w Polsce godne polecenia to Górka Szczęśliwicka w Warszawie oraz Malta Ski Poznań ze specjalnymi matami do trenowania. Takie ośrodki narciarskie czynne są przez cały rok, często proponując znacznie więcej aktywności. Dzięki temu możesz zadbać o wolny czas z bliskimi, a przy okazji potrenować. 

Dbaj o swoją aktywność, czyli co zrobić po sezonie?

Tuż po sezonie koniecznie wyczyść swoje narty, osusz je, a następnie nasmaruj. To absolutne minimum, aby schować swój sprzęt i zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedy rozpoczniesz sezon, możesz od razu cieszyć się z maksymalnego potencjału swoich desek. Warto też oddać je do serwisu takiego jak Ski Race Center, aby specjaliści zrobili solidny przegląd i w razie konieczności naprawili ubytki. Sprawdź, jak tam dojechać: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center/.

Czy to jedyne, co warto zrobić po sezonie? Oczywiście, że nie! Zadbaj o swoją aktywność, aby Twoja kondycja pozwoliła na kontynuację umiejętności na stoku zimą. W okresie letnim warto jeździć na rolkach, biegać, pływać lub uprawiać nordic walking. Zamiast windy – wybieraj schody. Spaceruj i spędzaj czas aktywnie, dzięki czemu zwiększysz wydolność swojego organizmu. Podczas niektórych aktywności możesz bardziej skupić się na takich partiach mięśni, które aktywujesz na stoku. 

Oprócz treningów ogólnorozwojowych przydadzą się ćwiczenia wytrzymałościowe, stabilizacyjne oraz rozciąganie. Wiosna i lato to świetny czas, aby wybrać się na park linowy, pójść na otwartą siłownię na świeżym powietrzu czy też otworzyć się na wodne dyscypliny sportowe. 

Tuż przed sezonem zacznij robić ćwiczenia, które są wskazane dla narciarzy. Pozwolą one zapobiegać ewentualnym kontuzjom, szczególnie związanymi z kolanami. Skoki w bok, mostek, unoszenie nóg, wykopy, przysiady na jednej nodze to tylko niektóre z naszych propozycji.