Grupa przestępcza odpowiedzialna za przemyt narkotyków zatrzymana w Polsce

Od 2018 roku istnieje podejrzenie, że członkowie grupy przestępczej mogli nielegalnie wprowadzić na terytorium Polski oraz dystrybuować na jej obszarze znaczną ilość substancji narkotycznych. Szacuje się, że łącznie przemycono do kraju około 5 ton marihuany i haszyszu oraz pół tony kokainy. Łączna wartość tych środków na czarnym rynku wynosi w przybliżeniu 300 milionów złotych. Grupa ta prowadziła swoją działalność również w innych krajach, takich jak Hiszpania, Niemcy, Litwa oraz Ekwador. Wśród zatrzymanych osób jest także Marek A., znany pod pseudonimem „Kaczy”, który zdobył sławę jako raper.

Akcja zatrzymania podejrzanych została przeprowadzona przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), którzy działały wspólnie ze Strażą Graniczną. Wszystko odbyło się pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Decyzja o podjęciu działań została podjęta w związku ze śledztwem dotyczącym międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym obszarem zainteresowania jest handel narkotykami.

W trakcie akcji zatrzymano łącznie 7 osób. Zatrzymania odbyły się na terenie trzech różnych województw – podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego. Dzięki wspólnemu wysiłkowi funkcjonariuszy CBŚP oraz Straży Granicznej udało się tym samym rozbić grupę odpowiedzialną za przemyt znacznych ilości środków odurzających do Polski oraz ich dystrybucję na krajowym rynku.