Glina, ceramika, szycie i upcykling – warszawska “Noc Rzemiosła” już w najbliższy weekend!

Zaplanowana na weekend 24-26 września 2021 “Noc Rzemiosła” to już trzecia edycja tego wydarzenia. Podczas jego trwania miłośnicy różnego rodzaju rękodzieła będą mogli zapoznać się z pracą ponad 40 warszawskich pracowni. Na odwiedzających czekają nie tylko wrażenia wizualne, ale także moc nauki i to nie tylko teorii.

Zobaczyć na własne oczy, czyli wystawy rzemieślnicze

Podczas tegorocznej edycji warszawianie będą mogli odwiedzić dwie wystawy. Pierwsza z nich, “Rzemiosło w procesie”, zaprezentuje między innymi pięć obiektów, opatrzonych komentarzem wytwórców: Marty Pokojwczyk, Magdaleny Rukasz, Agnieszki Bar, Andrzeja Bero i Łukasza Friedrica. Prezentację uzupełni ścieżka dydaktyczna, traktująca o odpowiedzialnej postawie konsumenckiej, tak ważnej w dobie nadprodukcji. Wernisaż wystawy odbędzie się 24 września o godzinie 19.00 w domu handlowym Mysia 3. Samą wystawę można będzie oglądać do godziny 20.00 w niedzielę 26 września.

Druga z wystaw zostanie otwarta pod nazwą “Nów w Pełni”. Tam zobaczymy prace powstałe w ciągu ostatnich miesięcy. Wśród twórców zobaczymy pracownie Hadaki, In Weave, Kuźnię Skały, Kłosy, Olgę Milczyńską, Jakuba Przyborowskiego i wielu innych. Zaplanowano także licytację online wystawionych eksponatów. Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających do 3 października od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-20.00. W niedziele odwiedziny będą możliwe między 12.00 a 20.00. Wstęp jest całkowicie bezpłatny.

Dla zainteresowanych dostępne będą także pracownie stolarskie, zabawkarskie, a także te zajmujące się wytwarzaniem noży oraz renowacją mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Spróbować własnych sił, czyli warsztaty rękodzieła

Poza zwiedzaniem warsztatów lokalnych twórców wielu rzemieślników i rzemieślniczek oferuje udział w różnego rodzaju warsztatach. Organizatorzy wydarzenia oferują między innymi zajęcia z ceramiki, malarstwa sztalugowego, linorytu, szycia ręcznego, lepienia z gliny czy florystyki. Warto zauważyć, iż tematem przewodnim prowadzonych warsztatów będzie rzemiosło upcyklingowe. Polega ono na odświeżaniu i przetwarzaniu już istniejących przedmiotów. Według tej myśli praca warsztatowa to nic innego jak darowanie zużytym rzeczom drugiego życia. Korzystając z bogatej oferty biorący udział w wydarzeniu warszawianie, będą mogli stworzyć autorską biżuterię ze stłuczki, czy przywrócić dawną świetność uszkodzonej domowej porcelanie.