Dobra atmosfera wśród książek – nagrody dla ulubionych księgarni w Warszawie rozdane!

Znamy już wyniki konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021. Ponad 7300 osób wzięło udział w głosowaniu na niezależną księgarnię, wyróżniającą się na tle innych, podobnych salonów. Mieszkańcy stolicy oceniali dostępną ofertę, panującą w księgarni atmosferę i siłę oddziaływania na czytelnika.

Zwieńczeniem plebiscytu był Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów, który został zorganizowany przy współpracy ze Staromiejskim Domem Kultury. Partnerami Nagrody m.st. Warszawy Ulubiona Księgarnia Warszawy są: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteka Analiz oraz Polska Izba Książki. Łączna pula nagród pieniężnych wyniosła 70 tysięcy złotych. Podczas gali, w imieniu prezydenta Warszawy, nagrody laureatom wręczyła Aldona Machnowska-Góra.

Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021 – gdzie warto udać się po lekturę?

Zwycięzcy plebiscytu przez najbliższe miesiące będą mogli korzystać z przyznanego tytułu Ulubionej Księgarni Warszawy 2021. Tym, którzy będą chcieli zapoznać się z oferowanymi przez najlepsze w stolicy salony książki pozycjami, polecamy poniższą listą laureatów:

I nagroda – Antykwariat Grochowski Marek Łączyński 

Antykwariat oferuje lekturę i niepowtarzalną atmosferę warszawskim czytelnikom od roku 2004. W siedzibie przy ulicy Kickiego 12 można nabyć nie tylko książki, ale także czasopisma, płyty winylowe, CD, DVD oraz kasety magnetofonowe. Poza tym znajdziemy tam obrazy, ryciny, grafiki, wyroby zdobnicze i wiele, wiele innych.

II nagroda – Tajfuny 

Księgarnia na mapie Warszawy pojawiła się w 2018 roku, oferując książki w niewielkim lokalu przy ulicy Chmielnej 12. Za nazwą tego miejsca stoi jedna z pomysłodawczyń projektu, autorka bloga W krainie tajfunów, Karolina Bednarz. Dostępne w ofercie książki to niezwykłe pozycje literatury azjatyckiej, które można nabyć w wydaniach polskich i angielskich. Znajdziemy tam zarówno powieści, jak i albumy, książki podróżnicze czy przewodniki.

Poza laureatami I i II miejsca są też wyróżnieni

W tym roku organizatorzy przyznali także wyróżnienia trzem wyjątkowym miejscom. Wśród nich znalazła się założona 15 lat temu przez rodzinę Bułatów na warszawskim Powiślu księgarnia  Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki. Obecna siedziba na Nowym Świecie 63 to miejsce spotkań autorskich, warsztatów i cyklicznych spotkań dla dzieci. Drugie wyróżnienie przypadło dla Księgarni Galeri Nieznany Świat, która od blisko 20 lat oferuje swoim czytelnikom ponad 10 tysięcy tytułów traktujących między innymi o ezoteryce i rozwoju duchowym. Jej siedziba przy ulicy Kredytowej 2 to także galeria sztuki psychotronicznej. Najmłodsza laureatka to Czytaj swoje – działające od ubiegłego roku przy alei Solidarności 117 miejsce, gdzie znajdziemy książki w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i francuskim.