Głaz upamiętniający jest, lecz inskrypcji brak. Tablica rozsypała się w drobny mak

Troska o miejsca upamiętniające wybitne postacie to głęboko zakorzeniona w umysłach polskiego społeczeństwa tradycja. Nie chodzi tu tylko o historyczne budowle czy nekropolie. Równie ważnym elementem dziedzictwa są liczne pomniki czy upamiętniające ważne postacie tablice. Co w takim razie stało się z tablicą przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego?

Głaz pozostał, tablica zniknęła

Przy Skwerze 1 Dywizji Pancernej Wojska Polskiego w Śródmieściu znajdziemy jeden z ważnych, nie tylko dla Warszawy, pomników. W tym miejscu znajduje się głaz, który upamiętnia osobę generała Stanisława Maczka. Niestety, o tym fakcie wiedzą obecnie jedynie ci, którzy korzystają z przewodników lub odwiedzili to miejsce wcześniej. Dlaczego tak jest? Otóż na pomniku nie widnieje żadna inskrypcja.

Co się stało z inskrypcją?

Jak się okazuje, tablica informująca o wybitnym polskim generale widniała na głazie jeszcze kilka miesięcy temu. Odpowiedzialny za obiekt Zarząd Terenów Publicznych informację o jej zniszczeniu otrzymał w lipcu tego roku. Płyta z napisem miała zsunąć się z pomnika i rozsypać na wiele części. Reprezentujący administratora Arkadiusz Łapkiewicz przyznał, że skala zniszczeń uniemożliwiła przeprowadzenie naprawy i ponowny montaż tablicy.

Jaka zatem przyszłość czeka upamiętniający generała Maczka głaz? Według przekazanych przez Łapkiewicza informacji już zaplanowano, że odtworzenie zniszczonej tablicy będzie jednym z punktów budżetu na rok 2023. Prace będzie można podjąć po otrzymaniu przeznaczonych na ten cel środków.

Generał Stanisław Maczek to postać, która wyraźnie zaznaczyła się w historii Polski. Poświęcone jego pamięci pomniki możemy znaleźć na terenie całego kraju.