Dreamlinery PLL LOT z możliwością wykonywania rejsów przez biegun północny

Urząd Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o modyfikacji części Certyfikatu Przewoźnika Lotniczego AOC, co umożliwiło dreamlinerom PLL LOT przeloty nad biegunem północnym. Dzięki tej zmianie, trasa lotu między Tokio a Warszawą będzie krótsza o około 90 minut. To pozwoli na oszczędność w zużyciu paliwa oraz na zwiększenie ilości przewożonego ładunku.

Rzecznik prasowy poinformował, że poszerzenie zakresu certyfikatu daje również możliwość wprowadzenia nowych połączeń lotniczych, które były wcześniej niedostępne. Przykładem takiego połączenia jest bezpośredni lot do Honolulu na Hawajach.

Pierwszy rejs na trasie polarniej z Tokio do stolicy Polski wystartował w sobotę. W ekipie pilotażowej znaleźli się CPT Krzysztof Smyk, CPT Piotr Wiliński oraz FO Cezary Józko.

Aby umożliwić start samolotu na nowej trasie, konieczne było wprowadzenie szeregu zmian. Należało dokonać modyfikacji we wszystkich częściach Instrukcji Operacyjnej, opracować nowe procedury i dokumenty, przeszkolić dyspozytorów lotniczych, pilotów oraz personel pokładowy – informuje rzecznik prasowy.