Co można zobaczyć nieopodal, czyli zwiedzanie okolic Warszawy. Pałac w Nieborowie

Zwiedzanie Warszawy to z pewnością jeden z obowiązkowych punktów na liście każdego turysty. Stolica Polski i związana z nią historia przyciąga odwiedzających z całego świata. Warto jednak pamiętać, że także w okolicach Warszawy znajdziemy ciekawe i wyjątkowe miejsca.

Pałac w Nieborowie – oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Historia rezydencji rozpoczęła się już w średniowieczu. Jak to często bywało, na początku stanęła tu posiadłość drewniana, która następnie przerodziła się w dwór szlachecki w wieku XVI. Gdy w roku 1694 wszedł w jej posiadanie kardynał Michał Stefan Radziejowski, jeden z najmajętniejszych wówczas i najbardziej wpływowych mecenasów baroku, posiadłość przeobraziła się w ogromną rezydencję. Po śmierci kardynała majątek w Nieborowie trafił pod opiekę Jerzego Hipolita i Konstancji Towiańskim. Kolejni właściciele to między innymi rodzina Ogińskich, Lubomirskich, a także Radziwiłłów. Po roku 1945 Nieborowo zostało przekazane w ręce Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wnętrze pałacu

Co możemy zobaczyć na terenie posiadłości? Przede wszystkim imponująca rezydencję, która, mimo upływu lat i wielu zmian, zachowała swój barokowy rys i nadal dumnie prezentuje się pośród ogrodów. Nie mniej zachwycające jest jej wnętrze. Już na początku zwiedzania ujrzymy głowę starożytnej rzeźby Niobe, którą właściciele pałacu otrzymali od carycy Katarzyny II. Na klatce schodowej zobaczymy dziesiątki płytek ceramicznych z holenderskich Delf, a ze ścian spoglądać na nas będą kolejni opiekunowie Nieborowa oraz polscy władcy. Kolejne kroki powiodą nas przez Sale Białą, Sypialnię Wojewody, Bibliotekę i Salę Czerwoną.

Ogrody w Nieborowie

Na nie mniejszą uwagę niż sama budowla zasługują roztaczające się na terenie posiadłości ogrody, złożone z kilku części. Najstarsza część to ogród kardynalski, utworzona za życia kardynała Radziejowskiego. Biegnąca wokół niego aleja lipowa oddziela część kardynalską od następnej – francuskiej. Dalej mamy kanał i krajobrazowy ogród angielski. Podczas spaceru możemy podziwiać Nową Oranżerię, ogródki francuskie oraz Manufakturę, gdzie zamieszczono wystawę poświęconą działającej niegdyś w Nieborowie wytwórni majoliki.