Cholina – substancja witaminoopodobna o wielokierunkowym działaniu

Cholina to organiczny związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Substancja wyróżnia się wielokierunkowym działaniem i może wpływać m.in. na pracę układu nerwowego, jak i układu oddechowego czy układu krążenia. Ponadto związek wspiera prawidłową pracę wątroby, a jego odpowiednia podaż pozytywnie oddziałuje na przebieg ciąży.

Czym jest cholina?

Cholina to organiczny związek chemiczny, który wykazuje właściwości higroskopijne i dobrze rozpuszcza się w wodzie. W organizmie człowieka występuje w formie fosfolipidowych związków, a syntetyzowana jest w niewielkich ilościach w wątrobie. Mimo naturalnej syntezy cholina musi być dostarczana do ustroju wraz z codzienną dietą lub w razie konieczności, w formie suplementów diety, gdyż ilości związku, które powstają w ustroju, nie są wystarczające do pokrycia zapotrzebowania na ten składnik.

Cholina niekiedy określana jest mianem witaminy B4, jednak coraz rzadziej stosuje się to nazewnictwo, co wynika z faktu, iż aktualnie związek uznawany jest za substancję witaminopodobną. Coraz częściej można również spotkać się ze stwierdzeniem, że cholina wykazuje podobieństwo do aminokwasów.

Źródła choliny

Za dobre żywieniowe źródła związku uznaje się produkty, takie jak:

  • drożdże,
  • jaja,
  • suche nasiona roślin strączkowych,
  • otręby,
  • orzechy,
  • ryby,
  • podroby,
  • czerwone mięso.

W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na cholinę, pomocne mogą okazać się również suplementy diety zawierające ten składnik.

Właściwości choliny – jaką rolę odgrywa w organizmie człowieka?

Cholina to składnik o wielokierunkowym działaniu. Związek przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, m.in. może mieć wpływ na rozwój i kształtowanie komórek nerwowych. Ponadto wspiera pracę mózgu i pozytywnie wpływa na pamięć oraz koncentrację. Dodatkowo cholina uczestniczy w regulacji gospodarki lipidowej i metabolizmie cholesterolu, a także w produkcji lecytyny. Substancja odpowiada również za utrzymanie prawidłowej struktury komórek i bierze udział w kontrolowaniu funkcji mięśni. Co więcej, cholina wspiera pracę układu oddechowego oraz układu krążenia i stanowi prekursor składników, takich jak fosfatydylocholina czy betaina.

Badania na zwierzętach sugerują, że cholina może być pomocna w redukcji masy ciała – dotychczasowe wyniki informują, że związek może poprawiać funkcję mitochondriów i przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Choć wpływ składnika na masę ciała wciąż wymaga dalszych badań, pewne jest, że odpowiednia podaż choliny jest niezwykle istotna wśród kobiet w ciąży i okresie laktacji – związek może bowiem oddziaływać na prawidłowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego u rozwijającego się płodu, a także zmniejszać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych wśród noworodków.

Niedobór i nadmiar choliny

Ponieważ cholina wspiera pracę wątroby, niedobór związku może przyczynić się do nadmiernego gromadzenia cholesterolu w obrębie narządu, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. To natomiast może skutkować rozwojem stanu zapalnego, a także marskością narządu i jego niewydolnością.

Niedobór choliny może występować wśród osób stosujących mało urozmaiconą i źle zbilansowaną dietę, a także wśród osób wyróżniających się zwiększonym zapotrzebowaniem na ten składnik – wśród kobiet karmiących piersią, kobiet w ciąży, a także w okresie menopauzy. Niski poziom choliny można zaobserwować również wśród osób nadużywających alkoholu. Niewystarczająca podaż choliny może skutkować niespecyficznymi objawami, takimi jak bóle głowy, problemy z pamięcią, wahania nastroju czy zmęczenie.

Niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu może wpływać również nadmierna podaż choliny. Do przedawkowania związku najczęściej dochodzi w wyniku nieprawidłowego przyjmowania suplementów diety zawierających cholinę. Wówczas może dojść m.in. do mdłości czy obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Szukając choliny wśród suplementów diety istotne jest, aby skorzystać z oferty sprawdzonego sklepu z odżywkami, jakim jest np. www.ostrovit.com. To oficjalny sklep producenta suplementów diety i odżywek dla sportowców.