Zbiornik gazu płynnego w ogrodzie – na co musisz uważać?

Gaz płynny (LPG) to jeden z najpopularniejszych sposób na efektywne źródło ogrzewania na prywatnych posesjach. Zbiornik gazu wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni i ustawienia w bezpiecznej odległości od innych obiektów na działce. Wiąże się również z koniecznością wykonania specjalnej instalacji. Czy w pobliżu zbiornika można bezpiecznie przeprowadzać prace ogrodowe? Sprawdź, jak to robić i na co szczególnie uważać!

Czym jest i jak działa gaz płynny?

LPG jest gazem magazynowanym w specjalnych zbiornikach lub butlach. Wielkość pojemnika zależy od łącznej mocy urządzeń grzewczych w budynku. Jeżeli nie przekracza ona 30 kW (a tak zwykle jest w typowym domu jednorodzinnym), zaleca się zbiornik o pojemności 2700 l.

Prace ogrodowe na wiosnę – czy mogą zagrażać ogrzewaniu gazowemu?

Zanim rozpocznie się sezon wiosenno-letni lub już w jego trakcie, konieczne jest wykonanie w swoim ogrodzie szeregu prac przygotowawczych gleby. W tym okresie należy m.in. skopać ziemię czy poddać trawnik wertykulacji w celu jego odwodnienia i napowietrzenia. Zanim zasadzisz rośliny i kwiaty, ziemia powinna także zostać odpowiednio spulchniona. Jeżeli jest to konieczne, a w okolicy znajduje się zbiornik gazu LPG, z wyprzedzeniem sprawdź,  czy i w jaki sposób rurociągi zostały zabezpieczone.

Na wszelki wypadek nie umieszczaj pod powierzchnią ziemi żadnych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić elementy instalacji.

Względy bezpieczeństwa w ogrodzie z LPG

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w pobliżu zbiornika realizować prace ogrodowe, jednak wyjątkowo niepożądane są wszelkie środki i preparaty na bazie chloranu. Stosuje się je zwykle w celu eliminacji chwastów. Dobrym pomysłem może być stworzenie ogrodzenia (nawet ze specjalnej siatki) wokół zbiornika lub przynajmniej zakup osłony jego zaworów.

Jak zatem zaaranżować przestrzeń wokół zbiornika z gazem? Pamiętaj, aby materiały łatwopalne czy śmieci trzymać od niego z dala. W pobliżu zbiornika LPG nie należy rozpalać ognisk, grilla czy wykorzystywać inne źródła ciepła. Do instalacji zbiornikowej dołączana jest zresztą szczegółowa instrukcja, więc przy uważnej lekturze nie ma ryzyka narażenia się na niebezpieczeństwo przez nieuwagę lub niewiedzę.

 https://www.amerigas.pl/