Budżet Warszawa 2022 wstępnie rozdysponowany. Kto dostanie najwięcej i co na to radni?

Na stronie warszawskiego ratusza opublikowano wstępny plan budżetu miasta na rok 2022. Pieniądze popłyną do różnych dzielnic, jednak w nierównych stawkach. Nie wszyscy zachwycają się przygotowanym projektem.

Kto dostanie najmniej, a kto najwięcej?

Wstępny projekt przyznaje kwoty zawierające się w przedziale od 3 do 67 milinów złotych. Skąd taka rozbieżność? Radni wskazują na zróżnicowane potrzeby w kolejnych dzielnicach, planach na konkretne projekty. Władze miasta mówią też o wykorzystaniu przez niektórych środków finansowych z ubiegłych lat w nadmiarze. Według opublikowanego przez stołeczny ratusz projektu, dzielnice, którym przyznano kwoty powyżej 40 milinów złotych to Bemowo i Targówek. Za nimi ponad 30-milionowe dofinansowanie otrzyma Wawer i Mokotów. Około 20 milinów skierowane zostanie na rewitalizację dzielnic Ochota, Bielany, Ursus i Śródmieście. Ursynów, Włochy, Żoliborz, Praga Północ i Praga Południe oraz Wesoła otrzymają środki w wysokości od 13 do 17 milionów. Na skrajnych pozycjach plasuje się Wilanów z kwotą rzędu 3 milionów oraz Białołęka. Tam trafić ma blisko 67 milionów złotych.

Rozbieżność priorytetów czy nieumiejętne dysponowanie środkami

Do opublikowanego planu budżetu na rok 2022 dla Warszawy odniósł się jeden z radnych dzielnicy Wilanów, Tomasz Kuszłejko. W jego opinii przeznaczone na podległy jego działaniom obszar środki finansowe nie są w stanie nawet w minimalnym stopniu zaspokoić oczekiwań mieszkańców. Wskazuje on na konieczność podjęcia działań w kierunku rozwoju Wilanowa, jako dzielnicy charakteryzującej się największą dzietnością. Potrzeba tam zatem właściwej, dostosowanej do najmłodszych infrastruktury. Te fakty, jak mówi, znane są od dawna.

Ze strony władz miasta natomiast możemy usłyszeć o wieloletnim planie finansowania dzielnic. Spojrzenie na wydatki w perspektywie kadencji z lat 2018-2023 pokazuje, że Wilanów, zaraz obok Pragi Północ, otrzymał w tym czasie najpokaźniejsze dofinansowanie z budżetu. Brak zapasów tych środków jest wynikiem rozdysponowania całego majątku na działania w roku 2021.