Budowa tramwaju na Wilanowie – utrudnienia dla kierowców przez najbliższe 1,5 roku

Objazdy dla kierowców, niedostępne ścieżki rowerowe, zmiany w kursowaniu pojazdów komunikacji miejskiej. Organizacja ruchu na pięciu najważniejszych arteriach uległa zmianie na około 1,5 roku. Powód? Trwające prace przy budowie nowej linii tramwajowej na Wilanów.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Od soboty 27 sierpnia poruszający się po stolicy kierowcy i piesi muszą mierzyć się ze znacznymi utrudnieniami. Trwające obecnie prace nad linią tramwajową w kierunku Wilanowa spowodowały zmianę ruchu drogowego w obrębie pięciu najważniejszych arterii.

Korzystający z komunikacji miejskiej pasażerowie muszą pamiętać o wycofaniu składów tramwajowych z ulic Marszałkowskiej i Puławskiej na odcinku między Placem Zbawiciela a ulicą Madalińskiego. Utworzono tymczasową pętlę tramwajową przy ulicy Dworkowej, na której zatrzymują się składy z Wyścigów i Służewca. Dojeżdżają tam również kursujące od Placu Konstytucji autobusy linii zastępczych. Wstrzymano kursy linii tramwajowych o numerach 10,14 oraz 18.

Autobusy, których trasa prowadzi z Mokotowa w kierunku Śródmieścia, poruszają się natomiast trasami objazdowymi. Objazdy wyznaczono również dla linii 131, 167, 168, 501, 519 oraz 522, 222 i nocnej linii N37.

Wstrzymany ruch i objazdy

Kierujący się w stronę Śródmieścia muszą zwrócić uwagę na obowiązujące obecnie zmiany w organizacji ruchu. Znaczne utrudnienia napotkamy na ulicy Puławskiej na odcinku Willowa – Plac Unii Lubelskiej, gdzie ruch został całkowicie wstrzymany. Poruszający się w tym kierunku kierowcy mogą korzystać z drugiej nitki. Przedostanie się na nią umożliwia wybudowana przy ulicy Willowej przewiązka. Dalej możliwy jest dojazd do ulic Chocimskiej, Olszewskiej, Słonecznej i Humańskiej. Zachodnia strona jezdni ulicy Puławskiej obejmuje obecnie trzy pasy ruchu. Jednym z nich pojedziemy w kierunku Ursynowa, pozostałe dwa, w tym buspas, prowadzą do Śródmieścia.

Ostrożność należy także zachować na skrzyżowaniach ulicy Puławskiej z ulicami Rakowiecką i Goworka. Przy Placu Unii Lubelskiej i ulicy Waryńskiego również napotkamy utrudnienia. Wyłączono tam całkowicie z ruchu jezdnię ulicy Puławskiej, kierując pojazdy na trasy objazdowe. Na Chocimskiej obowiązuje ruch dwukierunkowy.

Objazdy wytyczono również dla mieszkańców poruszających się rowerami. Wyłączone z ruchu ścieżki na Spacerowej i Goworka zaowocowały nową trasą wzdłuż ulicy Belwederskiej i Bagatela. Zamknięty przejazd między ulicami Chełmską a Beethovena można ominąć, korzystając z wytyczonego ciągu pieszo-rowerowego. Bez zakłóceń natomiast przejedziemy droga rowerową na zachodniej jezdni Jana III Sobieskiego.