Beton architektoniczny na ścianę – modna aranżacja

Wraz z nastaniem mody na aranżowanie wnętrz w stylu industrialnym, poznaliśmy bliżej płyty z betonu architektonicznego. Dziś goszczą one w pomieszczeniach, które kuszą nowoczesnością, minimalizmem i surowością. Inspirują modernizmem, ale i olśniewają klasycznym wydaniem, a nawet rustykalnym klimatem. Co sprawia, że beton architektoniczny stał się cenionym materiałem wykończeniowym?

Zalety betonu architektonicznego

Użytkownicy aranżując domowe wnętrza, liczą na połączenie estetyki, funkcjonalności trwałości. Tymi cechami może się pochwalić beton architektoniczny. Mamy bowiem do czynienia z standardową mieszanką betonową, którą znamy z elementów konstrukcyjnych, jednak uzyskującą walory estetyczne pozwalające na jej wykorzystanie w aranżacjach wnętrz.

Zastosowane na ścianie płyty betonowe, choć są ciężkie, masywne i wymagają odpowiednio dobranych mocowań, wprowadzają do wnętrz naturalne akcenty, które od kilku sezonów pozostają trendami aranżacyjnymi. Szara kolorystyka jest uniwersalna, a w wydaniu betonu architektonicznego, wbrew pozorom kusi rozmaitymi odcieniami. Co więcej, nie sposób znaleźć dwie identyczne płyty betonowe, co sprawia, że każda tak wykonana ściana jest unikalna.

Płyty z betonu architektonicznego są w stanie wyciszyć ściany. Ponadto dodatkowo izolują, a zaimpregnowane sprawdzają się we wnętrzach o podwyższonym poziomie wilgotności. Tak wykonane płyty na ścianę są trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i ścieranie oraz trudnopalne. Nie pylą, nie tracą swoich właściwości pod wpływem działania wysokiej temperatury, a wspomniana różnorodność barw, do tego kształtów, rozmiarów czy stopnia porowatości, wpływają na niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Jakość betonu architektonicznego

Mimo że mamy do czynienia z dobrze nam znaną mieszanką, surowcem trwałym i wysoce odpornym, należy zwracać uwagę na parametry wytrzymałościowe oraz klasy ekspozycji. Określa je norma PN-EN 206+A1:2016:12. Produkcja mieszanki betonowej, wykonawstwo oraz system deskowań, to elementy wpływające na finalną estetykę, ale i pożądane właściwości omawianego surowca.

Znaczenie ma zatem wybór sprawdzonego partnera, takiego jak Manufaktura SLABB. Czołowego polskiego producenta wyrobów z betonu architektonicznego, który może się pochwalić ręcznym procesem produkcji i spełnianiem indywidualnych potrzeb klientów.