Badawczy balon stratosferyczny obserwowany nad Otwockiem

17 czerwca, w sobotę, mieszkańcy miejscowości podwarszawskiej, Otwocka, mogli zauważyć dziwny wielki obiekt latający w powietrzu. Okazało się, że była to część ważnego eksperymentu naukowego. Planowano, że ten balon osiągnie wysokość 20 kilometrów. Jego obecność wiąże się z realizacją istotnej misji badawczej.

Ten tajemniczy latający obiekt określany jest jako stratostat, czyli balon stratosferyczny. Jego zadaniem jest przeprowadzenie badań w górnych warstwach atmosfery – w stratosferze. Naukowcy tłumaczą, że głównym celem misji jest analiza różnych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem w ruchu lotniczym. Pomocne mają być dane uzyskane za pomocą tego specjalistycznego statku powietrznego.

Zgodnie z planem, balon miał wznieść się na wysokość ponad 20 kilometrów nad powierzchnię ziemi. Wyposażony został w nadajniki, które umożliwiają przesyłanie zdjęć oraz obrazów w rozdzielczości 4K na bieżąco. W ten sposób naukowcy mieli możliwość śledzenia trajektorii lotu balonu na żywo – jak relacjonował Radosław Juda, pilot projektu, podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową.