Bilet metropolitalny to jedna z opłat, umożliwiająca z korzystania ze środków komunikacji miejskiej przed dłuższy czas. Choć wprowadzono go 01 września 2018 roku, do tej pory możliwość doładowania mieli go tylko ci, którzy odwiedzili Punkt Obsługi Pasażera. Jednak od początku czerwca jego posiadacze mogą łatwiej zasilić konto i dalej cieszyć się podróżą przez metropolię.
Ponad trzy tysiące punktów
Do tej pory zakupić je można było jedynie w Punktach Obsługi Pasażera. Często wiązało się to długimi kolejkami, ponieważ mieszkańcy aglomeracji warszawskiej podążali do wybranych punktów zazwyczaj w zbliżonym terminie, czyli gdy bilet tracił ważność. Od czerwca tego roku ulegnie to całkowitej zmianie.
Posiadacze biletu metropolitalnego mogą teraz zasilić konto w jednym z ponad 3,2 tysiąca biletomatów, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Łącznie na terenie stolicy i położonych wokół niej miejscowości znajduje się 819 automatów stacjonarnych. Automaty mobilne, których liczba wynosi 2439, znajdziemy w pojazdach komunikacji miejskiej – autobusach, tramwajach, a także pociągach.
Bilet sponsorowany
Możliwość doładowania biletu w automacie to jednak niejedyne pozytywne nowiny. Samorządy niektórych podwarszawskich gmin podpisały porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego, które pozwala na dopłacanie mieszkańcom tych gmin do biletów długookresowych. Warunkiem otrzymania takiego dofinansowania jest rozliczanie podatków w miejscu zamieszkania.
Pomimo wprowadzenia tego ułatwienia, podróżujący komunikacją nie muszą obawiać się ograniczenia dostępu do usługi w dotychczasowych lokalizacjach. Jak zapewnił Zarząd Transportu Miejskiego, bez zmian pozostaje funkcjonowanie Punktów Kodowania Biletów w Wołominie, Sulejówku Miłośnie, Kobyłce, Legionowie, Otwocku, Piastowie, Piasecznie oraz Ożarowie Mazowieckim.
Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy również o nowej siedzibie Punktu Obsługi Pasażerów na Pradze.