Władze miasta apelują do mieszkańców o wzmożoną czujność. Chodzi o program szczepień dla domowych pupili.
Wścieklizna na terenie województwa
Od ubiegłego roku pojawiają się sygnały o przypadkach śmiertelnej choroby odnotowanych na terenie województwa mazowieckiego. W okresie od stycznia do października 2021 roku wściekliznę wykryto u 84 stworzeń żyjących na wolności. Aż osiem z nich wykryto na terenie stolicy. W tym roku liczba przypadków wyniosła już 20. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się śmiertelnej choroby, należy zachowywać najwyższą ostrożność i postępować zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Obowiązek szczepień
Urzędnicy przypominają, że jedyną skuteczną obronę przed zachorowaniem mogą zapewnić regularne szczepienia, które obowiązują merdających ogonem towarzyszy człowieka od 3 miesiąca ich życia. Kolejne dawki powinny być przyjmowane przez zwierzę w odstępach nie większych niż 12 miesięcy. Co więcej, od 31 grudnia ubiegłego roku nakaz ten obowiązuje również koty, które zamieszkują rejony podwyższonego ryzyka. Także te zwierzaki powinny przyjąć pierwszą dozę szczepionki zaraz po ukończeniu 3 miesiąca życia. Kolejne, podobnie jak u psów, należy podawać nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Co do mieszkańców pozostałych obszarów, zaleca się takie zabiegi w ramach profilaktyki.
Szczepienie lisów
Na koniec marca informowaliśmy o rozpoczynających się na terenie województwa szczepieniach lisów wolnożyjących. Wojewoda mazowiecki apelował o szczególną ostrożność podczas spacerów z czworonogami. Chodziło o niepozostawienie zapachu ludzkiego na przynętach, w których umieszczono przeznaczony dla lisów preparat oraz o uniknięcie jakichkolwiek komplikacji u zwierząt domowych. Akcja rozpoczęta 01 kwietnia trwała blisko dwa tygodnie. Kolejne dni miesiąca to okres, w którym szczepionka powinna zostać przez lisy spożyta. Właścicieli psów prosi się o uważne pilnowanie pupili, najlepiej trzymanie ich cały czas na smyczy. W przypadku kontaktu zwierzęcia z preparatem należy niezwłocznie udać się do weterynarza.