Zarzut dla kierowcy – miał zgwałcić pasażerkę

Zarzut dla kierowcy przewozu osób, który napadł dwudziestoletnią pasażerkę. Oskarżony to trzydziestoletni obywatel Turkmenistanu.

Napaść w taksówce

Do zdarzenia doszło 24 marca. Młoda kobieta wracała wraz ze swoim partnerem z wieczornego spotkania u znajomych. Skorzystali z usługi przewozu osób, popularnego środka transportu wśród użytkowników różnego rodzaju smartfonów. Chłopak wysiadł jako pierwszy, dwudziestolatka pojechała dalej, jednak umówili się, że gdy dotrze ona do domu, natychmiast poinformuje go o tym fakcie przez SMS. Jak jednak wynikało z jej późniejszej relacji, zanim znalazła się w miejscu zamieszkania, została zgwałcona.

Kobieta zeznała, że kierujący zjechał z ustalonej trasy i zatrzymał się na jednej ze stacji benzynowych. Zatrzasnął drzwi, a następnie napadł na kobietę. Gdy było już po wszystkim, jak gdyby nigdy nic, odwiózł ją do domu. Dziewczyna trafiła do szpitala, gdzie przeszła badania. Zawiadomiono również policję.

Prokuratora postawiła zarzuty

Jak ustalono, kierowca, który miał dopuścić się czynu zakazanego to trzydziestoletni obywatel Turkmenistanu. Sprawę skierowano do praskiej prokuratury. Po zabezpieczeniu nagrań z monitoringu i przesłuchaniu świadków postanowieniem z dnia 25 marca 2022 roku wszczęto śledztwo z art. 197§1 kk, mówiącym o gwałcie i wymuszeniu czynności seksualnej.

W związku z tą decyzją do sądu skierowano wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego. Sędzia jednak odrzucił tę prośbę. Jak poinformowała reprezentująca Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Północ Katarzyna Skrzeczkowska, złożono już w tej sprawie zażalenie.

Więcej niż raz

Z przekazanych natomiast informacji z Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Południe wynika, iż zdarzenie z końca marca to nieodosobniony przypadek. Podobne postępowania toczyły się już wcześniej. Jedno z nich umorzono, w drugim nadal prowadzone są czynności. Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazała z kolei, że aktualnie prowadzonych jest dziewięć postępowań o podobnym charakterze.