Korytnickie ołtarze uzyskują status zabytków

Region Mazowsza jest znany jako miejsce, gdzie nie brakuje historycznych budynków, szczególnie kościołów. Rejestr zabytków na Mazowszu niedawno został uzupełniony o zabytkowe ołtarze, które stanowią bogactwo kulturowe Korytnicy. Rzecznik ds. konserwacji zabytków wyjaśnił, że te ozdobne ołtarze, zdobione złotym rzeźbieniem, są fizycznymi symbolami dobroczynnej pracy lokalnych chłopów i stanowią świadectwo ich genealogii oraz materialnej dziedzictwa.

Kościół pw. Św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy ma teraz trzy ołtarze – główny oraz dwa boczne – które zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa mazowieckiego.

Konserwator Zabytków Województwa Mazowieckiego podkreśla, że dekoracje wnętrza kościoła w Korytnicy, który został wybudowany w latach 1875-1880, są bezpośrednio powiązane z pracą kanonika Kolegiaty Kaliskiej ks. Jana Radomyskiego.

Marcin Dawidowicz, Konserwator Zabytków Województwa Mazowieckiego, szczegółowo opisał ołtarz główny, dodając, że został on ukończony tuż po konsekracji kościoła w 1880 roku i jego unikalna ornamentyka jest ściśle związana z patronem kościoła. Wskazał też na to, że ołtarz ten stanowi zarówno artystyczną, jak i tematyczną dominację wnętrza kościoła, a także jest jego najcenniejszym elementem.

Ołtarze boczne utrzymane są w stylu klasycystycznym i powstały około 1896 roku dzięki fundacji Tomasza Wrzoska i jego żony Barbary z Nojmanów Wrzosek, rolników mieszkających w miejscowości Wola Korytnicka. Prawy ołtarz boczny odsłania jedno z najstarszych relikwii sakralnych gminy Korytnica – obraz Matki Bożej Królowej Różańca Świętego powstały w drugiej połowie XVII wieku, przeniesiony z poprzedniego, drewnianego kościoła.