Zmiana na stanowisku Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków: Profesor Jakub Lewicki odchodzi z funkcji

29 lutego przyniósł zmiany w strukturach administracyjnych zarządzających ochroną dziedzictwa kulturowego Mazowsza – profesor Jakub Lewicki, pełniący do tej pory funkcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, został odwołany ze swojego stanowiska. Niemniej jednak, jak sam podkreśla, jego współpraca z obecną minister oraz wojewodą układała się bardzo dobrze, a cały proces przebiegł w atmosferze pełnej zrozumienia i pozytywnych emocji. Profesor Lewicki wyraził satysfakcję z przeprowadzonych zmian i podziękował za owocną współpracę wiceprezydentom Warszawy.

Największym osiągnięciem profesora Lewickiego podczas jego kadencji jest według niego ochrona dworca Warszawa Centralna. W krótkim wywiadzie udzielonym nam, podsumował również swoje lata spędzone na stanowisku konserwatora. “Jestem najdłużej urzędującym wojewódzkim konserwatorem zabytków w kontekście dużych miast – to jest mój osobisty sukces” – mówił.

Profesor Lewicki przypomina, że 7 lat temu zastąpił Barbarę Jezierską, związaną z PiS, na stanowisku Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w momencie kiedy urząd ten, jego zdaniem, znajdował się w niekorzystnej sytuacji. Była to mała organizacja, borykająca się z problemami finansowymi i lokalowymi oraz organizacyjnymi. Dziś sytuacja jest diametralnie inna – urząd zatrudniający 150 osób dysponuje dodatkowym miejscem i znacznie poprawił swoją sytuację – przekonywał nas profesor Lewicki.