Zamek Królewski – Tajemnica warta odkrycia

Warszawski Zamek Królewski to obiekt z niezwykle bogatą historią. Wiążą się z nim legendy i opowiadania, a jego podwoje kryją w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznaj krótką historię Zamku Królewskiego i przenieś się w przeszłość.
 

Dzieje zamku w pigułce

 
Budowę zamku zapoczątkowano już w XIV w. kiedy to zainicjowano powstanie Wieży Wielkiej, która dzisiaj nazywamy Grodzką. Początkowo służył on za siedzibę książętom mazowiecki i ich świcie. Rozgrywały się tam również batalie sądowe, a sam zamek pełnił funkcje obronne.
 
Po tym okresie Zamek służył za siedzibę Jagiellonów. Pierwszym królem z tej dynastii na Zamku był Władysław Jagiełło. Gmach przejmowali kolejno jego potomkowie, a następnie władcy elekcyjni.
 
Budynek został znacząco rozbudowany za czasów Wazów. Służył on wtedy nie tylko za królewską siedzibę, ale był również miejscem obradowania sejmu oraz sądów.
 
W XVII został zniszczony w wyniku wojen ze Szwecją, a jego odbudowa stała się faktem za panowania dynastii Wettinów w latach 1713-1715.
 
W okresie Stanisława Augusta Poniatowskiego zamek zyskał nowe oblicze. Przebudowane zostały komnaty i okolice Zamku. To za czasów panowania Augusta, mecenasa sztuki, miejsce zyskało niebywałą świetność. Dzięki zmianom wprowadzonym przez władcę budynek stał się ikoną światowej klasy.
 
Niestety podczas zaborów zamek stracił dużą część dzieł sztuki, które zrabowali Rosjanie. Tylko część z bogatej kolekcji udało się odzyskać już po tym trudnym okresie. Sytuacja nie poprawiła się w czasie trwania II WŚ, kiedy to budynek został zbombardowany. Na szczęście nie wszystkie elementy wystroju zostały zniszczone. Wiele z nich udało się uratować przed ostatecznym zniszczeniem.
 
W 1944 Zamek Królewski został wysadzony przez Niemców, aby zostać odbudowany dopiero w 1980 roku z Funduszy zebranych od mieszkańców. Od tego czasu prowadzono wiele prac remontowych i konserwacyjnych. Ostatnie z nich wykonano w 2019 roku, kiedy do użytku oddano Ogród Dolny, kończąc tym samym pracę.