Zabytkowe tramwaje zamienią się miejscami na lato

Tramwaje Warszawskie i Krakowskie postanowiły na lato wymienić swoje zabytkowe pojazdy. Z Krakowa, do polskiej stolicy przybył 113-letni niebieski wagon, który w trakcie sezonu letniego będzie obsługiwał popularną linię T, przewożąc turystów. W zamian za to, Warszawa posłała do Krakowa swój zabytkowy, czerwony tramwaj typu N. Informacje te zostały przekazane przez rzecznika Tramwajów Warszawskich, Macieja Dutkiewicza.

Szczegółowe dane na temat niebieskiego tramwaju, który teraz będzie kursować po stolicy są fascynujące. Wóz oznaczony symbolem SN4 został wyprodukowany w 1910 roku. Początkowo można go było spotkać w niemieckim Eberswalde. W czasie II wojny światowej trafił do Krakowa. Przez wiele lat służył jako altanka wakacyjna nad brzegiem jeziora, zanim krakowscy tramwajarze poddali go gruntownemu remontowi.

Dla równowagi, warszawiacy oferują krakowskim tramwajarzom trochę młodszy model, wagon typu N z 1949 roku. To nie jest jednak zwykły tramwaj – to egzemplarz z historią. Miał on zaszczyt uczestniczyć w inauguracji trasy W-Z 22 lipca 1949 roku. Później służył pasażerom również w Szczecinie i po gruntownym remoncie w Krakowie w latach 90., wrócił do Warszawy.