Zabytkowa kamienica przy ul. Brzeskiej 15/17 w Warszawie dodana do rejestru konserwatora zabytków

Do oficjalnego rejestru zabytków, prowadzonego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, trafiła niedawno kamienica frontowa wraz z kompleksem oficyn zlokalizowanych przy warszawskiej ulicy Brzeskiej pod numerami 15/17. Kamienica ta jest jednym z najstarszych budynków tej ulicy i odznacza się wyjątkowo bogatym zdobieniem architektonicznym fasady oraz autentycznymi elementami wystroju. Wprowadzenie obiektu do rejestru zainicjowało Towarzystwo Przyjaciół Pragi.

Warto podkreślić, że kamienica położona jest w obszarze słynnego Bazaru Różyckiego. Jej historia sięga XIX wieku, kiedy to na terenie dzisiejszej posesji znajdowały się drewniane budowle. Pod koniec tego samego stulecia na miejscu drewnianych zabudowań wybudowano murowaną kamienicę frontową, którą otaczają oficyny boczne. Budowa kamienicy została zlecona przez Menaeherna i Arona Kaliszów.

W roku 1910 kamienica przeszła w ręce Abrama Grauberga, a od 1928 roku jej właścicielem był Piotr Cybulski. Kamienica pełniła funkcję mieszkalno-użytkową. Do wybuchu II wojny światowej mieściły się w niej różne instytucje i przedsiębiorstwa, takie jak oddział Miejskich Zakładów Zaopatrywania Warszawy prowadzący sprzedaż węgla opałowego, skład spożywczy Skarżyńskiego, piekarnia pod zarządem Rocha Szajko i Wolfa Haftki, herbaciarnia i kawiarnia Dawida Mendżyrzyckiego oraz żydowska biblioteka imienia Pereca.