Wycieczka szlakiem historii – Trakt Królewski cz. 2

W poprzedniej części przedstawiliśmy część zabytków Traktu Królewskiego. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi zabytkami na tym ważnym szlaku.
 

Pałac Kazimierzowski

Pałac Kazimierzowski przez lata pełnił funkcję rezydencji królewskiej. Mieszkał tu Jan Kazimierz, Jan III Sobieski oraz wielu królów saskich. W późniejszych latach funkcjonowała tu Szkoła Rycerska, a następnie Liceum Warszawskie. Obecnie jest on siedzibą rektoratu Uniwersytety Warszawskiego. Pałac wykorzystywano też do kręcenia wielu filmów. Nakręcono tu między innymi sceny do Przedwiośnia Filipa Bajona. Podczas wojny budek ucierpiał znacząco. Zniszczone zostało ponad 50% całości.

 

Zamek Ujazdowski

 
Zamek Ujazdowski powstał z inicjatywy Zygmunta III Wazy, który potrzebował miejsca na letnie rezydowanie. Ciekawostką jest, że już w XIII wieku na jego miejscu fun­kcjo­no­wał dre­wnia­ny gród ksią­żąt ma­zo­wie­ckich. Od tego czasu kolejni królowie dokonywali przemian w Zamku, a także dobudowywali nowe elementy. Od 1784 ro­ku był on użytkowany przez Gwar­die Pie­szej Li­tew­skiej, a do 1939 pe­łnił funkcję szpi­ta­la woj­sko­we­go. Obecnie to centrum sztuki i kultury z mnóstwem ciekawych atrakcji i wydarzeń.
 

Muzeum Łazienki Królewskie

 
Łazienki Królewskie to najbardziej znany park w Warszawie. Mieści się tu oranżerię, amfiteatr i ogród chiński, a także Pałac Na Wyspie. Miejsce to jest dostępne do zwiedzania przez cały rok jednak najwięcej dzieje się tu w miesiącach letnich. Warto wybrać się na Konkurs Chopinowski lub Festiwal Strefa Ciszy.
 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 
Pałać Króla Jana III w Wilanowie nazywany jest „polskim Wersalem”. Posiada niezwykle ciekawą architekturę, która powstała w efekcie połączenia sztuki europejskiej ze staropolską tradycją budowy. Był on letnią rezydencją Jana III Sobieskiego. Pałac zbudowany został w stylu barokowym, a jego ogrody należą do najpiękniejszych w Warszawie. To żywy pomnik historii, który dzisiaj jest miejscem wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych.