Wybitne dzieło Caravaggia zawisło na ścianie w Zamku Królewskim. Kolejny eksponat dostępny w ramach wystawy “Caravaggio i inni mistrzowie”

Arcydzieła z kolekcji kolekcjonera i krytyka sztuki Roberto Longhiego uświetniają pomieszczenia Zamku Królewskiego w Warszawie. Kilka dni temu do wystawy dołączył kolejny wyjątkowy eksponat. Narcyz przy źródle, znany na całym świecie obraz Caravaggia, to niezwykły element wystawy Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego.

Wielkie odsłonięcie eksponatu wyjątkowego

Do zaprezentowania dzieła włoskiego mistrza doszło w poniedziałek, 22 listopada 2021 roku. W wydarzeniu wzięli udział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski, kuratorzy wystawy Zuzanna Potocka-Szawerdo i dr Artur Badach. obecna była także kierownik Działu Promocji i Komunikacji, Dorota Piskorska.

Jak wynika z informacji udzielonych przez prof. Wojciecha Fałkowskiego, pozyskanie dzieła Caravaggia z Palazzo Barberini nie było zadaniem łatwym. Podczas wstępnych rozmów na temat wypożyczenia obrazu, dyrektor włoskiego muzeum mówiła, że w przypadku obrazów Michaleangela Merisiego czas pertraktacji powinien trwać pięć lat. Jednak w tym razem udało się uzyskać zgodę po dwóch latach. Do przewiezienia obrazu doszło jednak rok później z powodu utrudnień związanych z panującą pandemią.

Sam na sam z Narcyzem

Organizatorzy wstawy podkreślają, iż zadbali o stworzenie odpowiednich warunków, które umożliwią odbiorcom z tym niezwykłym dziełem. Obraz umieszczono w wydzielonej przestrzeni, gdzie nie znajdzie się więcej eksponatów. Dzięki temu każdy będzie mógł pozostać sam na sam ze stworzonym przez Caravaggia Narcyzem i w skupieniu podziwiać jego wyjątkowe piękno.

Wystawa Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego. Dostępna jest dla zwiedzających od 10 listopada 2021 roku do 10 lutego roku 2022. W związku z wydarzeniem odbywają się także liczne spotkania, wykłady oraz prezentacje multimedialne i projekcje filmów. Bilety można nabyć na stronie internetowej lub w kasie muzeum.