Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał decyzję – ruszyły ostatnie testy w tunelu POW

W tym tygodniu zapadła decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w sprawie tunelu na Ursynowie. Dokumentacja, którą dostarczyli drogowcy, została zaakceptowana. W tunelu POW odbyły się ostatnie ćwiczenia, których celem było ostateczne potwierdzenie sprawności systemów bezpieczeństwa.

Wszystkie możliwe czarne scenariusze

W środę 15 grudnia przeprowadzono ostatnie testy zainstalowanych w tunelu POW systemów bezpieczeństwa. W trakcie kontroli zaaranżowane wszystkie najbardziej dramatyczne scenariusze, takie jak wybuch pożaru czy karambol. Obecne na miejscu służby nadzorowały przebieg wydarzeń. Zainscenizowano takie wypadki jak pożar autobusu, wybiegający pod koła nadjeżdżających pojazdów ludzie, ewakuacja poszkodowanych.

W czasie prowadzonych ćwiczeń obecni byli wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, a także dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski. Obaj podkreślili wagę tych ostatnich testów. Ich przebieg pozwolił zapoznać się z różnymi sytuacjami, które możliwe są na drodze. Teraz ostateczną analizę przeprowadzają drogowcy. Ustalą oni, czy każdy z systemów alarmowych zadziałał poprawnie.

Przejazd możliwy od 20 grudnia

Według zapowiedzi GDDKiA długo oczekiwany przez kierowców odcinek S2 zostanie oddany do użytku już 20 grudnia. Mierzący 2350 metrów tunel, zaliczany do europejskiej sieci transportu, to istotny element w całej sieci drogowej. Choć termin realizacji projektu kilkukrotnie przesuwano, wojewoda Konstanty Radziwiłł apelował do zniecierpliwionych o zrozumienie. Jak podkreślił, tunel jest gotowy, prace się zakończyły, ale testy systemów bezpieczeństwa są kwestią najważniejszą.

Oprócz systemów w samym tunelu sprawdzano również reakcję sieci alarmowych, które zamontowano jeszcze na trasie przed tunelem. Mają one informować kierujących się w jego stronę kierowców o zagrożeniu i utrudnieniach. Po przeprowadzeniu analizy i wydaniu pozytywnej opinii, jeśli tylko wykonawca będzie gotowy do wprowadzenia stałej organizacji ruchu, odcinek trasy zostanie otwarty w najbliższy poniedziałek.