Wielkie przekształcenie stołecznego placu Centralnego w 2024 roku

Prezydent miasta Warszawy, Rafał Trzaskowski, ogłosił historyczną decyzję dotyczącą rozpoczęcia budowy placu Centralnego. Po wielu latach przygotowań, przewiduje on wprowadzenie znaczących i ekologicznych zmian w tym miejscu do 2024 roku.

Obecnie, centralna część placu Defilad, która powstała w latach 50. XX wieku, została otoczona metalowym płotem. W wtorek, 6 czerwca, na płocie zawieszono banery z nazwą hiszpańskiej firmy Balzola, która zostanie zaangażowana w realizację projektu. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich podpisali kontrakt o wartości 61,2 mln zł z firmą Balzola niecałe dwa tygodnie wcześniej, określając termin wykonania prac na placu Centralnym na 14 miesięcy.

Nowo zaplanowany plac Centralny będzie obejmował obszar o powierzchni niemal 2,5 hektara, znajdujący się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki. Przekształcenie tego miejsca ma być przełomowe dla stolicy i wprowadzić ważne zmiany w zakresie zielonej przestrzeni publicznej oraz funkcjonalności dla mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających miasto.