Wielki powrót na Muranów, czyli tradycyjna trylinka w nowej odsłonie

W większości lokalizacji usuwane i zastępowane bardziej popularnymi kształtami, ale nie na osiedlu Muranów. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami na Woli w porozumieniu ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków zadbał o odświeżenie nawierzchni przy Nowolipiu 21 i 23 w starym, dobrym stylu.

Odświeżony i historyczny zarazem

Lata 70. powróciły między bloki na Muranowie. Nieestetyczne, popękane już nawierzchnie chodników nareszcie wymieniono. Jednak projekt nie przewidywał wykorzystania tego samego wzoru, który został wykorzystany przy ostatniej realizacji. Władze Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami na Woli postanowiły podkreślić wyjątkowość osiedla, przywracając mu dawny wygląd. Trylinka, bo tak nazywa się wykorzystana na Nowolipiu sześciokątna płyta, to powrót do oryginalnej koncepcji, jaką Muranów prezentował w początkowych latach swego istnienia.

Zlecenie z samej góry

Zlecenie na odtworzenie historycznego dla osiedla kształtu płytki wyszło bezpośrednio z Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, którym zarządza konserwator Michał Krasucki. Choć w większości miejsc, w których trylinka jest sukcesywnie zastępowana asfaltem i innymi materiałami, na muranowskich podwórkach postanowiono o jej przywróceniu. Jak wskazywał Krasucki, sześciokątna płytka betonowa to charakterystyczny element tego obszaru.

Skąd nazwa trylinki?

Trylinka nazwę odziedziczyła po swoim wynalazcy, inżynierze Władysławie Trylińskim. Jego nowa płytka, opatentowana w roku 1932, zyskała ogromną popularność i szybko opanowała uliczne nawierzchnie. Tania produkcja, łatwa i szybka w montażu, a przy tym właściwie od razu gotowa do użytkowania. Nic dziwnego, że stała się prawdziwym hitem drogowym.

Nie tylko chodniki

Prace remontowe zlecone przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami objęły odtworzenie 448,2 metrów kwadratowych nawierzchni muranowskiej trylinki. Pojawiło się 55 metrów kwadratowych chodnika prowadzącego do poszczególnych klatek. Wymieniono też 161 metrów betonowych krawężników. Zadbano również o przestrzeń przed altaną śmietnikową, gdzie wyłożono 25 metrów kwadratowych nowej płyty.