Warszawskie zoo i Schronisko na Paluchu zyskały patronów

Antonina i Jan Żabińscy oraz Jan Lityński – oto nowi patroni placówek, które dla zwierząt robią naprawdę dużo. Zgodnie z uchwałą podpisaną przez miejskich radnych, Warszawski Ogród Zoologiczny i Schronisko na Paluchu będą szczycić się ich imionami już od nowego roku.

Państwo Żabińscy w warszawskim zoo

Antonina i Jan Żabińscy zapisali się w historii miasta wiele lat temu, jako architekci odpowiedzialni za rozwój Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Związani byli z ośrodkiem przez długi czas. Do dziś na terenie ogrodu można odwiedzić należącą do nich willę. Jednak troska o mieszkające w stolicy zwierzęta nie jest jedynym ważnym rozdziałem w historii pary.

W roku 1965 małżeństwo uhonorowano tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Antonina i Jan Żabińscy odznaczyli się wyjątkową, bohaterską postawą, gdy w czasie drugiej wojny światowej pomagali w ukrywaniu ludności żydowskiej miasta. Według szacunków małżonkowie mogli ocalić nawet 300 osób.

Schronisko na Paluchu imienia Jana Lityńskiego

O powodach, dla których postanowiono obrać Jana Lityńskiego za patrona Schroniska na Paluchu, napisali w uzasadnieniu uchwały radni. Jak pisali, był on osobą, która przedkładała dobro innych nad swoje własne. Życzliwy, gotowy nieść pomoc każdemu. Otwierał swoje serce nie tylko na ludzi, ale i na zwierzęta.

Jan Lityński adoptował dwa psy z Azylu pod Psim Aniołem. Zginął tragicznie pod lodem na rzece Narew 21 lutego 2021 roku, gdy próbował ratować jednego ze swoich pupili.