Planujesz odwiedzić giełdę Bronisze w Warszawie? Może już tam byłeś i znalazłeś jakąś perełkę? Jeśli masz w domu antyczny mebel, ceramikę czy biżuterię, powinieneś wiedzieć, jak o nie dbać – cenne zabytki łatwo zniszczyć!
Jak dbać o kolekcję antyków?
Antyki są zabytkowymi przedmiotami, które mogą mieć nawet kilkaset lat. Z tego względu ważne jest, żeby o nie dbać, czyścić je i pielęgnować we właściwy sposób, a także unikać szkodliwych dla nich czynników, np. dużej wilgotności względnej czy zmienności temperatur – dzięki temu posłużą Ci przez długie lata. Oto kilka uniwersalnych zasad:
- Pamiętaj o regularnym czyszczeniu – każdy okaz trzeba co jakiś czas delikatnie odkurzyć i w odpowiedni sposób wyczyścić. Jeśli go zaniedbasz, spowoduje to mikrouszkodzenia powierzchni;
- Chroń je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi – antyki nie powinny być zbyt długo wystawione na słońce, deszcz czy śnieg, poza tym zbyt wysoka i zbyt niska temperatura także powoduje zniszczenia, więc najlepiej trzymać je w pomieszczeniu gdzie jest ok. 18-20 stopni;
- Unikaj częstego przenoszenia – wartościowe przedmioty łatwo wtedy uszkodzić, dlatego radzimy robić to jedynie w ostateczności.
Czasem nawet mimo starań zdarzy się, że zabytek ulegnie uszkodzeniu. Wtedy lepiej nie podejmować się samodzielnej naprawy. Warto zgłosić się do specjalistów, którzy posiadają odpowiednie umiejętności – można ich znaleźć np. na targach staroci w Warszawie koordynowanych przez Antyki Bronisze.
Jeśli w twojej kolekcji znajdują się różne rodzaje przedmiotów, powinieneś zdobyć wiedzę na temat pielęgnacji każdego z nich. Jak dbać o poszczególne rodzaje antyków?
Antyczna porcelana
Wybrałeś się na targi staroci w Warszawie lub w inne miejsce oferujące antyki i udało Ci się kupić zabytkową porcelanę? Powinieneś wiedzieć, że najlepiej trzymać ją w przeszklonej gablocie, możesz też zainwestować w specjalne stojaki na talerze.
Gdy chcesz wyczyścić porcelanę z kurzu, rób to małym pędzelkiem. Na jej powierzchni często są rozmaite zdobienia, dlatego nie można myć jej w zmywarce! Mocne detergenty są również zabronione – zamiast tego użyj chłodnej wody i mydła do rąk. Jeśli porcelana nie jest szkliwiona, użyj lekko zwilżonej szmatki.
Antyczne meble
Podczas użytkowania antycznych stolików i biurek warto pamiętać o używaniu podstawek pod szklanki, bo jeśli o to nie zadbasz, mogą powstać plamy. Ważne jest także czyszczenie dostosowane do materiału, z którego jest zabytek. Duża część antycznych drewnianych kredensów, szaf, toaletek czy biurek jest wykończona politurą, czyli gładką błyszczącą powłoką, której nie powinno się narażać ich na kontakt z wodą i alkoholem.
Takie meble trzeba czyścić delikatną, suchą lub lekko zwilżoną, ściereczką, a co jakiś czas konserwować specjalnym preparatem. Równie częstej pielęgnacji wymagają meble tapicerowane, głównie sofy i fotele. Powinno się je przede wszystkim odkurzać, a następnie wyprać przy użyciu przeznaczonego do tego szamponu.
Antyczna biżuteria
Każda biżuteria powinna być chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a w przypadku biżuterii antycznej trzeba jeszcze bardziej uważać. Przede wszystkim nie powinno się jej nosić podczas wykonywania ćwiczeń, sprzątania z użyciem chemikaliów, a także nie zaleca się pryskania jej perfumami.
Warto przechowywać ją w specjalnym pudełeczku. Biżuterię można myć roztworem wody z mydłem, używając szczoteczki, a potem wypolerować ściereczką. Jednak jeśli okaz ma szlachetne kamienie, albo opisana metoda nie pomogła na zabrudzenia, warto oddać ją do czyszczenia jubilerowi.
Jeśli poszukujesz antyków w Warszawie i jakiś okaz wpadnie Ci w oko, możesz także zapytać sprzedawcę o wskazówki odnośnie do pielęgnacji.