Warszawa: Pierwsza w mieście podziemna biblioteka w metrze – Metroteka

Stolica Polski, Warszawa, szykuje się na otwarcie swojej pierwszej podziemnej biblioteki, zlokalizowanej w metrze. Ten nowatorski projekt, łączący staranność architektoniczną z nowoczesnymi technologiami i elementami ekologicznymi jak hodowla roślin, nosi nazwę “Biblioteka w drodze” lub potocznie “Metroteka”. Lokalizacja tej niecodziennej instytucji to podziemia stacji metra Kondratowicza. Prace nad Metroteką postępują i oczekuje się, że jej oficjalne otwarcie nastąpi za kilka miesięcy.

Metroteka na Kondratowicza staje się coraz bardziej realna. Władze Dzielnicy Targówek niedawno ujawniły publicznie plany dotyczące wyglądu tej unikalnej, podziemnej biblioteki. To innowacyjne przedsięwzięcie będzie pierwszym tego typu obiektem w Warszawie.

“Otwarta przestrzeń Metroteki zostanie podzielona na kilka stref. Znajdziemy tam m.in. strefę recepcyjną, ekspozycji książek, galerii oraz spotkań autorskich. Dodatkowo przewidziana jest specjalna strefa dla dzieci i młodzieży” – informuje Michał Jamiński, Przewodniczący Rady Dzielnicy Targówek.

Wyjątkowym aspektem projektu Metroteki jest jej otwarty charakter oraz innowacyjny design mebli oparty na nowoczesnej technologii parametrycznej. W praktyce oznacza to, że w całej bibliotece nie znajdziemy dwóch identycznych półek. Zamiast tego, każda z nich będzie miała unikalną formę przypominającą falujące wstęgi. Zgodnie z planem, Metroteka ma zostać oddana do użytku publicznego w drugiej połowie 2024 roku.