Warszawa. Co dalej z drugą linią metra?

Budowa drugiej linii metra w Warszawie to już temat rzeka. Na chwilę obecną wykonawca oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę ostatniego odcinka II linii metra na Warszawskim Bemowie. Czy jest szansa, aby budowa ostatniego odcinka ruszyła jeszcze w tym roku? Szanse na to są mało realne.

Przypomnijmy, że data planowanego zakończenia prac na tym odcinku była już przesuwana. Początkowo miała się ona zakończyć w 2022 roku, jednak obecny termin zakończenia prac to już rok 2024. A nie wykluczone są kolejne przesunięcia oddania tego etapu.

Za budowę tego odcinka jest odpowiedzialny kompleks firm Gülermak i Astaldi. Początkowo prace miały zostać zakończone w terminie 48 miesięcy, niestety wykonawca uznał, że termin ten jest mało realny, i wystąpił z wnioskiem o jego przedłużenie.
W zeszłym roku konsorcjum złożyło także w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim wszystkie niezbędne wnioski o wydanie pozwoleń na budowę. Chodzi tutaj o budowę stacji metra C1 Karolin, C2 Chrzanów oraz C3 Lazurowa. Dodatkowo proszą oni o pozwolenia na postawienie Stacji Postojowo-Technicznej Karolin, a także wentylatorni szlakowych.

Przez ostatni rok nie udało się ruszyć kwestii budowy, czasami zabrakło jakiegoś dokumentu, innym razem ktoś miał zastrzeżenia. Czy budowa ruszy w tym roku? Ciężko powiedzieć, jednak szanse na to, aby prace ruszyły w tym roku, są nikłe. Bardziej brany pod uwagę jest termin wiosny przyszłego roku.

Czy to już koniec całej masy dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy? Czy przyjdzie nam poczekać dłużej na zakończenie prac nad II linią metra? Przekonamy się o tym w najbliższych miesiącach.