W Warszawie rusza kampania „JedzeNIEwyrzucaj” – każdy może się poczęstować, każdy może się podzielić

Radni miasta postanowili ponownie przypomnieć mieszkańcom stolicy o możliwości pomocy tym, którzy znajdują się w potrzebie. Rozpoczęła się promocja akcji JedzeNIEwyrzucaj.

Tam, gdzie można zostawić poczęstunek

Akcja JedzeNIEwyrzucaj to inicjatywa miejska, której celem jest uświadomienie obywateli stolicy, że nadmiar potraw ze świątecznego stołu nie musi trafiać do kosza na śmieci. Od 07 grudnia w różnych punktach miasta, takich jak przystanki komunikacji miejskiej, pojawiły się plakaty promujące akcję. Kampania potrwa do 19 grudnia.

Dzięki funkcjonującej od kilku lat sieci specjalnych punktów, zwanych jadłodzielniami, mieszkańcy miasta mają szansę wspomóc tych, którzy zmagają się z finansowym kryzysem. Inicjatywa ta doskonale sprawdza się w stolicy od 2016 roku. Obecnie na terenie miasta działa 37 takich miejsc. W roku 2022 planowane jest utworzenie trzech kolejnych.

Nie tylko pomoc, ale też oszczędność

Jak podkreślają propagatorzy akcji JedzeNIEwyrzucaj, dzielenie się niewykorzystanymi produktami i niespożytymi gotowymi posiłkami, nie tylko udzielamy pomocy potrzebującym. Zostawiając w jadłodzielni to, co nam się już nie przyda, dajemy szanse na wykorzystanie tego przez innych. Dzięki temu nie marnujemy dobrych produktów. Jest więc to akcja korzystna także ze względów ekonomicznych.

Dla tych, którzy chcą podzielić się swoim posiłkiem, polecamy zapoznanie się z listą funkcjonujących jadłodzielni na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 oraz na stronie urzędu miasta. Przygotowując produkty do przekazania, należy pamiętać, by były one przydatne do spożycia. Suchy prowiant może być napoczęty, jednak powinien być szczelnie zamknięty. Gotowe posiłki należy pozostawiać w czystych pojemnikach, opatrzone datą wskazującą dzień przyrządzenia potrawy oraz jej skład. Wszystkie pozostawione w punktach artykuły powinny posiadać informację na temat przydatności do spożycia.