Strefy Płatnego Parkowania znów pod lupą radnych. Szykują się zmiany zasad wydawania abonamentu dla mieszkańców Warszawy

Na najbliższym posiedzeniu Rady Warszawy omawiana będzie kwestia wydawania abonamentu mieszkańca w strefie płatnego parkowania. Jak zakłada nowy projekt, aby taki abonament uzyskać, nie wystarczy już zameldowanie w obrębie stolicy.

Komu będzie przysługiwał abonament?

Rada Warszawy podejmie tę kwestię w czwartek 09 grudnia. Wtedy to urzędnicy zadecydują o zasadach, według których mieszkańcy stolicy pozyskiwać będą abonament mieszkańca i kto będzie do tego uprawniony. Dyskusja obejmie zarówno zwykły abonament rejonowy, jak i nowy abonament obszarowy, oddający do dyspozycji mieszkańców poszczególnych dzielnic większą powierzchnię parkingową.

Według zasad, które obowiązują obecnie, aby móc wejść w posiadanie abonamentu mieszkańca w strefie płatnego parkowania, należy posiadać meldunek na terenie miasta Warszawa. Jednak już niebawem może się to zmienić. Władze stolicy rozważają zastosowanie rozwiązania, które z powodzeniem funkcjonuje już między innymi w Krakowie, Łodzi, Szczecinie czy Poznaniu. Według wprowadzonej tam zasady, każdy, kto chce ubiegać się o abonament mieszkańca, musi rozliczać swoje podatki także w jednym z warszawskich urzędów.

Nowe zasady to większe fundusze dla miasta

Zdaniem radnych wprowadzenie nowych przepisów pozwoli na pozyskanie dodatkowych środków dla budżetu miasta. Jest to tym bardziej prawdopodobne, gdy weźmiemy pod uwagę to, w jaki sposób płatne strefy parkowania systematycznie się powiększają. Od 15 listopada tego roku do strefy tej należą ulice dzielnic Żoliborz i Ochota. Według prognoz ratusza łączna liczba abonamentów, które zostaną wydane w ciągu najbliższego roku, wzrośnie o blisko 20 tysięcy. W przeliczeniu na zasilające budżet miasta środki finansowe jest to równowartość kwoty około 10 milinów złotych rocznie.

Co będzie z kartą N+

Według ustaleń zawartych w nowym projekcie, karty N+, pozwalające na bezpłatne parkowanie pojazdów osób niepełnosprawnych, będzie wydawane na takiej zasadzie, jak abonament mieszkańca. Meldunek i rozliczenie się z podatku PIT w Warszawie umożliwi kierowcom wejście w posiadanie karty N+. Oczywiście nie oznacza to, że ci, którzy swoje deklaracje składają w innych miastach, będą ponosić opłaty z tytułu korzystania z miejsc postojowych. Osoby bez karty N+, dalej będą mogły korzystać z wyznaczonych miejsc na parkingach. Wystarczy, że posłużą się kartą parkingową dla osoby niepełnosprawnej, umieszczoną za przednią szybą pojazdu.