W trosce o zdrowie, ekologię oraz czas pracowników i podróżnych – Warszawa testuje nowe rozkłady jazdy

Pierwszy działa już przy Muzeum Powstania Warszawskiego, następne mają się pojawić na placu Zawiszy, ulicy Nowowiejskiej, alei Niepodległości oraz przy stacji metra Marymont. E-papierowe rozkłady jazdy, bo o nich właśnie mowa, będą testowane w stolicy przez kilka następnych miesięcy.

Ekologicznie i ekonomiczne

E-papier nie jest technologią nową, ale ciągle poddawany jest procesom udoskonalającym. Jednak już obecna jego postać to wygodne pod wieloma względami rozwiązanie także dla przestrzeni miejskiej. Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, wymienia zalety tej technologii, która posłużyła do zainstalowania pierwszych sześciu tablic z rozkładami jazdy pojazdów komunikacji miejskiej.

Przede wszystkim prosta i czytelna forma. Każda z tablic składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera szczegółowy rozkład jazdy linii tramwajowych ze wskazaniem godzin i minut odjazdu każdego pojazdu. Druga część to prezentuje dynamiczne dane, informujące o tym, za ile dokładnie minut pojazd osiągnie przystanek i w jakiej kolejności będą podjeżdżały składy. Wszelkie informacje będą się automatycznie odświeżały co kilkanaście sekund.

Ogromną zaletą jest sterowanie wyświetlanymi rozkładami za pomocą systemu informatycznego oraz z wykorzystaniem danych GPS. Dzięki satelitarnej weryfikacji pozycji pojazdu można co kilka chwil aktualizować jego lokalizację. Z kolei wykorzystanie e-papieru pozwala na zmianę widniejących na przystankach rozkładów na nowe, bez konieczności angażowania licznej grupy pracowników.

Wygodnie, bezpiecznie i czytelnie

Nowe tablice z rozkładami jazdy zostaną też zapewne docenione przez pasażerów. Technologia e-papieru pozwala na znaczne ograniczenie promieniowania emitowanego przez monitory. Rozkład świeci tylko delikatnie w nocy, dzięki czemu nowe rozkłady nie są męczące dla wzroku. Na wyświetlaczach nie pojawiają się także reklamy czy inne zbędne obrazy.

Inne zalety e-papierowych rozkładów to ich wysoka wydajność przy niskim wykorzystaniu energii. Baterie zasilające system tablic pozwala na ich nieprzerwaną pracę aż do siedmiu dni. Co więcej, tablice te można podłączyć do systemu fotowoltaicznych paneli, co niewątpliwie znajdzie uznanie wśród zwolenników ekologicznych rozwiązań.