W praskiej dzielnicy powstanie nowy most pieszo-rowerowy

Zaczątki prac są już widoczne nad brzegiem Wisły. Pieszo-rowerowa kładka, która połączy ze sobą dwie warszawskie dzielnice, to jeden z głównych elementów inwestycji w okolicy ulicy Okrzei. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiada, że, jak zwykle przy tego typu planach, będzie zielono.

Plany dla najbliższego otoczenia

W trakcie jeden z konferencji prasowych prezydent Trzaskowski przyznał, że kwestie odnowy Pragi i ciągłe udoskonalanie Śródmieścia, są dla niego priorytetowe. Dlatego też zdecydowano o budowie kładki, która umożliwi swobodniejszą przeprawę między tymi dzielnicami. Co więcej, inwestycja nie ograniczy się do wybudowania mostu nad Wisłą, ale obejmie modernizację ulicy Okrzei oraz ulice z nią połączone.

Choć Trzaskowski przyznał, że szczegółowych planów dla tego kwartału jeszcze nie ma, wiemy, że na ten cel radni przyznali budżet w wysokości 18 milionów złotych. Ogólny zarys działań przedstawiła reprezentująca Zarząd Dróg Miejskich zastępca dyrektora Karolina Gałecka. Za cel postawiono tu sobie uporządkowanie ruchu indywidualnego, utworzenie nowych ścieżek rowerowych. Pojawi się również mała architektura i oczywiście dużo zieleni.

Nowy most na rzece

Zgodnie z przekazanymi przez Zarząd Dróg Miejskich, prace w nurcie rzeki już ruszyły, znacznie wyprzedzając uzgodniony harmonogram. Pierwsze efekty będzie można zaobserwować już za dwa, trzy miesiące. Jak będzie wyglądała nowa, pieszo-rowerowa przeprawa?

Według projektu nowy most to konstrukcja o długości pół kilometra i zmiennej szerokości. W najwęższym punkcie kładka ma mierzyć 6,9 metra, natomiast w najszerszym osiągnie aż 16,3 metrów. Na jej pokonanie piesi będą potrzebować około sześciu minut. Poruszając się rowerem, kładkę przemierzymy w dwie minuty. Na przeprawie nie będzie wydzielonych stref ruchu pieszego i rowerowego. Pojawią się również miejsca przeznaczone na odpoczynek. Po zmroku całą konstrukcję rozświetli umieszczona w balustradach instalacja.

Kilka dni temu informowaliśmy o otwarciu nowej przeprawy nad kanałem Portu Praskiego.