Ulica sław na Żoliborzu, czyli zapowiedź nowych chodników i nawierzchni na Śmiałej

Pod warszawskimi adresami niejednokrotnie zamieszkiwały znane osobistości. Artyści malarze, kompozytorzy, pisarze, działacze polityczni – wielu z nich dorastało na ulicach stolicy, z których każda mogłaby opowiedzieć nam ciekawą historię. Jedną z nich jest ulica Śmiała na Żoliborzu. To na niej bowiem zamieszkiwał Stefan Grot-Rowecki oraz Witold Lutosławski. Przez lata zaniedbana dziś doczekała się podpisania umowy na rewitalizację.

Wyremontują ponad 300 metrów ulicy

Kameralna uliczka Śmiała to jeden z najstarszych elementów dzielnicy. Blisko kilometrowy ciąg rozpoczyna skrzyżowanie z ulicą generała Zajączka, a kończy na Placu Słonecznym. Jako wizytówka dzielnicy ulica powinna się godnie prezentować, dlatego urzędnicy zdecydowali o rozpoczęciu prac w jej obrębie. Pierwszy etap robót ma objąć 316 metrów odcinka między generała Zajączka a aleją Wojska Polskiego.

Jakie prace zaplanowano?

Podpisana umowa zakłada między innymi rozbiórkę wysłużonej już nawierzchni, którą obecne tworzą betonowe płyty i kostka brukowa. Znikną też stare krawężniki i podbudowy. Na ich miejscu pojawią się świeże chodniki i jezdnia, wykonane z trwalszych niż użyte pierwotnie materiałów. Przewidziano również utworzenie zjazdów i zatok postojowych.

Według informacji przekazanych przez urząd dzielnicy materiałem, który posłuży przy budowie nowej nawierzchni, będzie beton asfaltowy. Kostka kamienna natomiast pojawi się przy skwerze Ludwika Bergera Goliata oraz przy na terenie nowych zjazdów. Drogowcy położą w ciągu jezdni listwowe progi zwalniające, a charakterystyczne pastorały poddane zostaną renowacji. Nowe latarnie rozświetlą też przestrzeń w nowych punktach.

Remont po latach oczekiwań

Na temat podpisanej umowy wypowiadał się pełniący urząd burmistrz Żoliborza, Paweł Michalec. Podkreślił, że ulica Śmiała to wizytówka dzielnicy, nie tylko pod względem historycznym czy architektonicznym, ale też związanym z kulturalną warstwą życia Warszawy. Tu przecież mieszkali między innymi kompozytor Witold Lutosławski, generał Stefan Grot-Rowecki czy generał Marian Kukiel. Wreszcie, po 50 latach, Śmiała doczekała się chwili, w której poczyniono kroki na drodze przywrócenia jej dawnego blasku.

Nie tylko asfalt i kamienie..

Jak zapewniają urzędnicy, w planach rewitalizacyjnych zadbano, by szczególną troską objąć rosnące w tej okolicy drzewa. Poza odpowiednią pielęgnacją 59 egzemplarzy starodrzew, miasto zobowiązało się do posadzenia 12 całkiem nowych, a także wzbogacenia roślinności o różnorodne odmiany krzewów.