Trwa głosowanie na nazwę dla nowego tramwaju – warszawianie mogą wybierać z pięciu propozycji

Warszawskie Tramwaje poinformowały o ogromnym zainteresowaniu, jakie wzbudził pomysł nadania nazwy dla przybyłego z Korei pojazdu. Do jury napłynęło ponad dwa tysiące propozycji. Z nich do finałowego głosowania weszło pięć.

Jury wybrało finalistów, mieszkańcy stolicy wyłonią zwycięzcę

Mieliśmy już akwaria, swingi, delfiny, jazzy. Kiedyś po mieście podróżować można było parówkami czy berlinkami. Teraz czas na zmianę. Grono, które zdecydowało o składzie finałowej piątki, składało się z kilku osób. Nadesłane propozycje oceniał prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Łukasz Ostoja-Kasprzycki jako przedstawiciel PoWarszawsku, Katrzyna Strzegowska z ZTM. Tramwaje Warszawskie reprezentował Konrad Niklewicz.

Wybrane przez jury propozycje, między którymi wybierać będą warszawianie, to: Avant, Dryndaj, Fryderyk, Warsolino oraz Syreniak. Głosy można za pośrednictwem strony internetowej należącej do firmy Tramwaje Warszawskie.

Do tej pory nadawane tramwajom nazwy odwoływały się do tradycji i historii miasta. Jakie miano wybiorą mieszkańcy? Wszystko wyjaśni się wkrótce.

Jeden z ponad stu

Oczekujący na nadanie imienia tramwaj to jeden ze 123 pojazdów, które władze miasta zamówiły u koreańskiej firmy Hyundai. Do tej pory do stolicy dotarło 5 takich pojazdów. O ich podróży i pojawieniu się w mieście informowaliśmy we wcześniejszych artykułach.

Tworzone przez firmę Hyundai tramwaje zawitają w trzech różnych odsłonach. Na torowiska wyjadą pojazdy w wersji jednokierunkowej i dwukierunkowej. Także ich długość nie będzie jednakowa. Najdłuższa wersja wagonów osiąga prawie 33 metry, a podróżować będzie nią mogło łącznie nawet 240 osób.

Nowe tramwaje wkrótce na trasie

Jak informują przedstawiciele Tramwajów Warszawskich nowe tramwaje pojawią się na ulicach stolicy już niebawem. Przeprowadzono wszelkie niezbędne testy, które zakończyły się pozytywnym wynikiem.