Trasa W-Z bez tramwaju – najbliższe trzy tygodnie pojedziemy komunikacją zastępczą

Ruszył remont torowiska oraz przystanków na trasie W-Z. Przez trzy tygodnie korzystający z komunikacji miejskiej pasażerowie Aleję Solidarności będą przemierzać zastępczą linią autobusową.

Skutki intensywnej eksploatacji

Od poniedziałku 25 lipca podróżujący Aleją Solidarności pasażerowie komunikacji miejskiej, musieli z tramwaju przesiąść się na inny środek lokomocji. Jak zapowiadają przedstawiciele Tramwajów Warszawskich, rozpoczęty na początku tygodnia remont torowiska potrwa aż do piątku 12 sierpnia. Dlaczego na Trasie W-Z musiała wyruszyć zastępcza linia autobusowa?

Jak tłumaczył rzecznik prasowy spółki Maciej Dutkiewicz, chodzi głównie o wymianę wysłużonych szyn. Te, które przez Aleję Solidarności przebiegały do tej pory, położono 13 lat temu podczas realizowanych na tym obszarze prac modernizacyjnych. Utworzono również pas tramwajowo-autobusowy.

Z przekazanych przez ratusz informacji wynika, że biegnąca przez most Śląsko-Dąbrowski trasa, jest najsilniej eksploatowanym odcinkiem w całej stolicy. W okresie wakacyjnym, w godzinach szczytu, tramwaje przejeżdżają nim co 2 minuty. Linie autobusowe natomiast pojawiają się co 4 minuty. Wynika z tego, że w ciągu jednej godziny przez wspomniany wcześniej wspólny pas ruchu przejeżdża około 45 pojazdów. W okresie nauki szkolnej liczba ta wynosi 57 pojazdów.

Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych

W związku z pracami, które trwają w okolicy przystanku przy Arsenale, a także tymi, które obejmą także inne platformy, przez najbliższe trzy tygodnie wstrzymany pozostanie ruch tramwajowy między Placem Bankowym a Dworcem Wileńskim dla linii 4, 13, 20, 26 i 46. W ich zastępstwie pasażerowie mogą korzystać z linii autobusowych: 71 Żerań na odcinku FSO – Wiatraczna, 73 na odcinku Kawęczyńska – Czynszowa, a także 74 na odcinku Wyścigi – Metro Młociny.

Zmieniły się również trasy przejazdu linii 23 oraz turystycznej T. Numer 23 z Alei Solidarności kieruje się w Aleję Jana Pawła II, następnie w ulicę Prostą. Kurs kończy się na rondzie Daszyńskiego.

Linią dotrzemy obecnie z pętli Cmentarz Wolski przez ulice Wolską, Aleję Solidarności i Towarową, a dalej trasą podstawową do pętli Czynszowa. Powrót następuje ulicami 11 Listopada, Targową, Jagiellońską, Starzyńskiego, mostem Gdańskim, Słomińskiego, Aleją Jana Pawła II, Aleją Solidarności oraz Wolską.