Tobiasz Bocheński, były wojewoda mazowiecki i łódzki, kandyduje na prezydenta Warszawy z ramienia PiS

Tobiasz Bocheński, który pełnił funkcję wojewody zarówno na Mazowszu jak i w Łodzi, został oficjalnym kandydatem partii Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Głosowanie w wyborach samorządowych zaplanowane jest na 7 kwietnia, natomiast ewentualna druga tura odbędzie się 14 dni później, 21 kwietnia. Do walki o reelekcję stanie również Rafał Trzaskowski, obecny prezydent stolicy.

Decyzję o kandydaturze Tobiasza Bocheńskiego ogłosił podczas sobotniej konferencji Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Podkreślił on, że kandydatem musi być osoba zdolna do podjęcia się niezmiernie trudnego zadania jakim jest zarządzanie miastem stołecznym Warszawą. Wśród kandydatów partia znalazła taką osobę jak Bocheński. Dodał również, że Bocheński spełnia wszelkie kryteria intelektualne wymagane od kandydata na prezydenta Warszawy.

Tobiasz Bocheński urodził się 15 grudnia 1987 roku w Łodzi. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie aktualnie jest wykładowcą akademickim. Od 2019 roku posiada tytuł doktora nauk prawnych tejże uczelni, specjalizuje się w badaniu doktryn polityczno-prawnych. Od jesieni 2015 roku był asystentem, a następnie doradcą i dyrektorem biura wojewody łódzkiego Zbigniewa Raua, który w 2019 roku objął stanowisko ministra spraw zagranicznych. Bocheński funkcję wojewody mazowieckiego pełnił od 18 kwietnia do 13 grudnia 2023 roku, wcześniej, w latach 2019-2023, był wojewodą łódzkim.