Targi Książki wróciły do Pałacu Kultury i Nauki

Na Placu Defilad ponownie spotkali się miłośnicy dobrej lektury. Od 26 do 29 maja w Pałacu Kultury i Nauki odbywały się Targi Książki.

Wydarzenie czytelniczego świata

W tegorocznej edycji Targów Książki w Warszawie udział wzięło ponad 500 wystawców z 13 różnych krajów. Zainteresowani mieli okazję zapoznać się z twórczością autorów hiszpańskich, francuskich, czy na przykład armeńskich. Najszersze grono stanowili przedstawiciele Norwegii, która w tym roku pełniła funkcję gościa honorowego. Ze skandynawskiego kraju do stolicy Polski przybyło 30 autorów.

Marzenie jest w nas, czyli czytelnictwo po skandynawsku

Spotkaniom z norweskimi autorami towarzyszyło motto, które zaczerpnięto z twórczości poety Olafa H. Hauge’a. Pod hasłem Marzenie jest w nas zaprezentowali się między innymi Thomas Enger, Klara Hveberg czy Jørn Lier Horst.

Aby ułatwić zainteresowanym odbiorcom lektury poznawanie twórczości norweskich autorów, organizatorzy zaplanowali 50 wydarzeń tematycznych. Prym wiodły, jak na literaturę z północy przystało, panele psychologiczne Człowiek i jego tajemnice oraz Czas na kryminał. Pojawiły się też segmenty traktujące o ochronie klimatu, takie jak Czas dla planety. Nie zapomniano również o najmłodszych. Do dzieci skierowano bloki zatytułowane Czas dla dzieci i Czas dla młodego czytelnika.

Poza spotkaniami z autorami organizatorzy zadbali o przybliżenie słuchaczom norweskiej historii i kultury. Uczestnicy tegorocznych targów mieli okazje zapoznać się z sylwetkami pochodzących z tego kraju noblistów. Ciekawym doświadczeniem były organizowane co godzinę błyskawiczne kursy językowe Nauka norweskiego w 15 minut!

Solidarnie symbolicznie

Organizator Targów Książki w Warszawie, którym jest Fundacja Historia i Kulturanie pozostał oczywiście obojętny na wydarzenia, które rozgrywają się za wschodnią granicą naszego kraju.

Do udziału w majowym wydarzeniu zaproszono autorów książek i wydawców z Ukrainy. Co więcej, stanowisko dla naszych sąsiadów zaoferowano bezpłatnie. W ramach spotkania czytelnicy zapoznali się z pozycjami, które oferuje 35 wydawnictw z Ukrainy. O swojej twórczości opowiadali również znane w literackim świecie Oksana Zabużko, a także Kateryna Kałytko.

Tych, którzy są zainteresowani nie tylko książkami, ale i ich autorami, zapraszamy do zapoznania się z listą stereotypów na temat pisarzy.