Szkoła na miarę XXI wieku powstanie w Ursusie – dzielnica otrzymała zgodę na budowę. Pierwszy dzwonek ma wybrzmieć we wrześniu 2025 roku

Ursus wzbogaci się o nową placówkę oświatową. Uzyskane pozwolenie na budowę nowoczesnej szkoły podstawowej to możliwość edukacji dla 700 uczniów. Jak zapowiadają władze dzielnicy, będzie to wyjątkowy obiekt na mapie dzielnicy – nowoczesny, niskoemisyjny i przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

Dzielnica stale się rozwija

Ursus to jedna z prężniej rozwijających się dzielnic Warszawy. Z roku na rok przybywa nowych mieszkańców, młodych małżeństw, którzy zostają rodzicami. Dlatego też konieczne jest zapewnienie ich dzieciom dostępu do oświaty w publicznych placówkach, które będą w niedużej odległości od ich miejsca zamieszkania. Jak przekazała pełniąca funkcję rzecznika dzielnicy Agnieszka Wall, plany radnych zakładają także budowę placówki dla tych najmłodszych. Na terenie Ursusa ma powstać również przedszkole.

Nowoczesne rozwiązania w szkole XXI wieku

O nowej inwestycji opowiadał też burmistrz dzielnicy Ursus, Bogdan Olesiński. Jak zapewniał, architektura obiektu ma zapewniać przestrzeń sprzyjającą nie tylko nauce, ale też nawiązywaniu koleżeńskich relacji i rozwijaniu pasji przez uczniów. Zastosowane w obiekcie rozwiązania mają opierać się na nowoczesnych, proekologicznych rozwiązaniach, takich jak wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Zainstalowane panele fotowoltaiczne zapewnią szkole dostęp do energii elektrycznej i cieplnej. Przewidziano również montaż gruntowej pompy ciepła, która odpowie za dostarczenie ciepłej wody, ogrzewania. Latem natomiast odpowie za właściwe funkcjonowanie systemu klimatyzacji.

Dostęp do wiedzy i rekreacji

Dziecko spędza w szkole liczne godziny. Jednak nie tylko na nauce mija mu czas w jej murach. Odpowiedzialni za projekt architekci uwzględnili w swoich planach potrzeby uczniów. W budynku znajdzie się przestronna biblioteka, ulokowana w specjalnie dedykowanym skrzydle. Poza tym na trzech poziomach powstanie wewnętrzne patio, bogate w zieleń i różnego rodzaju sprzęty, pozwalające na aktywne wykorzystanie czasu w czasie przerw międzylekcyjnych. Przewidziano również halę sportową z boiskiem do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i trybunami mogącymi pomieścić blisko 150 osób. Pojawi się także osobna sala gimnastyczna przeznaczona na zajęcia dla dzieci z klas I-III. Pierwsze lekcje mają się odbyć w roku 2025.