Świeże pomysły poszukiwane – Śródmieście odda w ręce nowych najemców kilka lokali

Ma być ciekawie i kulturalnie. Takie założenie przyświeca urzędnikom Śródmieścia, którzy zdecydują, kto przejmie siedem z wystawionych na wynajem miejskich lokali. Działalność kulturalna połączona z małą gastronomią to zdaniem radnych wzorcowa idea.

Coś się kończy, coś się zaczyna..

Wystawione w konkursie lokale, to nie tylko niewykorzystane dotychczas przestrzenie. To również pomieszczenia, w których do tej pory była prowadzona działalność, jednak umowy wynajmu wygasły. Jak mówiła burmistrz dzielnicy, Aleksandra Ferens, umowy nawet z wieloletnimi najemcami zawierano na krótkie okresy, przez co nie mieli oni poczucia stabilności i nie inwestowali na przykład w przebudowy lokali. Teraz jest szansa, by to zmienić. W konkursie mogą bowiem wziąć udział nie tylko nowe projekty. Ciekawa propozycja rozwoju dla miejsca, które już w takim lokalu funkcjonuje, ma ogromne szanse na uzyskanie nowej, o wiele dłużej umowy.

Śródmieście wiedzie ciekawe życie..

Jednym z powodów, który zmobilizował radę dzielnicy do podjęcia takiego kroku, było powszechne w społeczeństwie przekonanie, że wiele śródmiejskich lokali stoi niewykorzystanych. W połączeniu z ideą rozwoju centrum Warszawy jest to doskonały sposób na pokazanie mieszkańcom, że stolica jest żywa i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Może nawet połączy swoje codziennie potrzeby z odkrywaniem kultury miasta na nowo.

Jakie lokale przeznaczono na wynajem?

Siedem lokali, które wskazano w konkursie, mieści się w atrakcyjnych punktach Śródmieścia. Oferta pięcioletniego wynajmu dotyczy następujących lokalizacji:

  • ul. gen Andersa 29 o powierzchni 194,85 metrów kwadratowych
  • ul. Krucza 17 o powierzchni 159,83 metrów kwadratowych
  • ul. Nowolipki 2 o powierzchni 119,03 metrów kwadratowych
  • ul. Piękna 31/37 o powierzchni 543,70 metrów kwadratowych
  • ul. Nowy Świat 61/63 o powierzchni 790,50 metrów kwadratowych
  • ul. Zakroczymska 11 o powierzchni 152,81 metrów kwadratowych
  • pl. Konstytucji 6 o powierzchni 279,79 metrów kwadratowych

Zgodnie z regulaminem konkursu co najmniej 51 procent powierzchni lokalu musi być przeznaczone na działalność kulturalną. Składane projekty powinny przedstawiać koncepcję oferty kulturalnej wraz z uzasadnieniem. Należy przedstawić również pomysł na aranżację lokalu, opis dotychczas prowadzonej działalności oraz ostatnie sprawozdania finansowe.

Na zgłoszenia projektów rada dzielnicy oczekuje do 28 lutego 2022 roku.